W skład kalafiora wchodzą liczne związki mineralne takie jak: magnez, żelazo, cynk, potas, mangan; witaminy: witamina C, witaminy z grupy B, witamina K oraz kwas foliowy. Kalafior uznawany jest też za ważne źródło błonnika, fitosteroli i przeciwutleniaczy. Związki obecne w kalafiorze uwalniają enzymy wewnątrzkomórkowe, które następnie izolują i unieszkodliwiają kancerogeny (czynniki rakotwórcze). Więcej na temat zbawiennego działania kalafiora przeczytasz poniżej. Gotowanie kalafiora naprawdę się opłaca.
Jak gotować kalafior i dlaczego warto?
Kalafior sprzyja odchudzaniu - to właśnie dzięki temu warzywu nadprogramowe kilogramy zgubiła Jessica Simpson. Co więcej, fakt potwierdzony naukowo mówi o tym, że kalafior wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Kalafior polecany jest w szczególności mężczyznom w ramach profilaktyki przed chorobą raka prostaty. To blade warzywo chroni także przed rakiem pęcherza oraz nowotworami jamy ustnej. Kalafior chroni też organizm przed wrzodami. Po kalafior powinny sięgnąć także osoby, które cierpią na reumatyzm.
Wiemy już jakie korzyści niesie za sobą spożywanie tego niepozornego warzywa, czas sprawdzić jak długo gotować kalafior i jak przygotować warzywo.
Jak długo gotować kalafior? Etap I przygotowanie
Ze świeżego kalafiora zdejmujemy liście i odcinamy głąb, który odstaje. Następnie należy wypłukać warzywo pod zimnym strumieniem wody. To od kucharza zależy, czy kalafior zostanie ugotowany w całości, czy potnie go na różyczki. Jak długo gotować kalafior? Szczegóły poniżej.
Ile się gotuje kalafior?
Odpowiedź na pytanie, ile gotuje się kalafior, jest bardzo konkretna, do wrzącej lekko posolonej wody należy włożyć warzywo i gotować przez czas około 5 minut. Zanim wyjmiemy warzywo z garnka, warto nakłuć je widelcem. Miękka powierzchnia oznacza, że kalafior jest już gotowy.
Przepis na szybką przekąskę z kalafiora
O smaku kalafiora decydują konkretne dodatki jak masło, czy bułka tarta. Poniżej prezentujemy prosty patent jak i szybko i smacznie przyrządzić kalafiora.
Na rozgrzanej patelni mieszamy razem masło oraz bułkę tartą w ilości około pół kostki masła i 4 łyżki stołowe bułki tartej. Następnie na ugotowany kalafior, podzielony na różyczki wylewamy zawartość patelni i gotowy. To prosty przepis znany od pokoleń i uwielbiany zarówno przez dorosłych jak i dzieci.
Zobacz też: 4 sposoby na dania z kalafiora. Zaskocz rodzinę i zostań bohaterem!