Ciasto bez jajek. Jak przygotować wypieki pozbawione białek i żółtek?

Ciasto bez jajek to wypiek, który będzie odpowiadał potrzebom osób, które cierpią na alergię na białka lub żółtka jaj kurzych. Tu znajdziesz sprawdzone receptury na wypieki bez jaj.

Ciasto bez jaj. Jak obejść tradycyjne receptury?

Ciasto bez jajek to wyjątkowy wypiek. W końcu większość tradycyjnych receptur nie może obejść się bez kilku podstawowych składników, w tym właśnie jajek. Jednak coraz częściej występujące u dorosłych i dzieci alergie pokarmowe pobudzają cukierników, zarówno tych profesjonalnych jak i amatorskich, do wymyślania nowych receptur, które spełniają wymogi diet eliminacyjnych. I tak w sieci można znaleźć wiele ciekawych przepisów na ciasto bez jaj. Wybrane receptury znajdziesz poniżej.

Ciasto bez jajka: czas na wypieki z sezonowymi owocami

Jako że przed nami sezon owocowy, wśród propozycji ciasta bez jajka nie może zabraknąć wypieków z truskawkami. Poniżej dokładny przepis na ciasto kruche z budyniem i truskawkami, które wyśmienicie smakuje z kawą!

Składniki: 250 g mąki pszennej, 50 g mąki ziemniaczanej, 100 g cukru pudru, łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki mleka, 200 g masła, 500 g truskawek, 2 budynie waniliowe, 800 ml mleka.

Przygotowanie:

  1. Mąki przesiej do misy, dodaj proszek do pieczenia, cukier puder, pokrojone na mniejsze kawałki masło i odrobinę mleka. Wyrób na gładkie ciasto kruche. Podziel na dwie części (jedna mniejsza na kruszonkę i większa na spód). Schowaj do lodówki.
  2. W tym czasie przygotuj budyń - zgodnie z przepisem na opakowaniu - zmniejsz podaną porcję mleka do 800 ml by był gęstszy. 
  3. Schłodzone ciasto rozwałkuj i przełóż do formy, którą wcześniej wyłóż papierem do pieczenia. Możesz je lekko podpiec, wkładając na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 180°C. 
  4. Na gorące ciasto wylewamy budyń i zatapiamy w nich umyte i pokrojone na ćwiartki truskawki.
  5. Na wierzch ścieramy druga połowę ciasta. Wkładamy do piekarnika na 40 minut (temp. 180°C).

Ciasto bez jajek i mleka, czyli wegańskie wypieki

Coraz modniejsza staje się w Polsce dieta wegańska. Da się to dostrzec przez chociażby coraz szerszy dostęp do produktów tego typu. W większości sklepów czy dyskontów spożywczych znajdziemy nie tylko wegańskie produkty spożywcze, ale też kosmetyki czy środki czystości.

Wegańskie wypieki, czyli ciasto bez jajek i mleka jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku alergii na białka mleka krowiego. Oto sprawdzona receptura na domowe lava cake, czyli ciasto czekoladowe z płynnym środkiem.

Składniki: 

  • 100 g czekolady gorzkiej, 50 g oleju kokosowego, łyżeczka ekstraktu waniliowego, 100 g mąki pszennej, 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej, 15 g kakao, 100 ml napoju sojowego, 120 g cukru
  • polewa: 130 g malin, 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, łyżka wody

Przygotowanie:

  1. Ciasto przygotowujemy w pojedynczych naczyniach, kokilkach. Każdą smarujemy olejem kokosowym i obsypujemy kakao.
  2. W garnku rozpuszczamy czekoladę razem z olejem i ekstraktem waniliowym.
  3. W misce mieszamy suche składniki: mąkę pszenną z sodą, solą, kakao i cukrem. Później wlewamy napój sojowy i dokładnie mieszamy.
  4. Na koniec dodajemy rozpuszczoną czekoladę.
  5. Ciasto wlewamy do foremek i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na 8-10 minut (200°C).
  6. W międzyczasie przygotowujemy polewę z owoców. Maliny wrzucamy do garnka i gotujemy. Dodajemy do nich mąkę rozpuszczoną w wodzie. Mieszamy na palniku aż zacznie gęstnieć. 
  7. Po wyjęciu ciasto powinno być w środku płynne, a z wierzchu polane ciepłą polewą owocową.
Zobacz wideo Zobacz też inny przepis na lava cake

Ciasto drożdżowe bez jajek, czyli cynamonki

Ciasto drożdżowe bez jajek także może się udać i być wyśmienite. Przykładem tego są cynamonki, do których przygotowania nie potrzeba ani jajek, ani mleka. 

Składniki: 

  • 400 g mąki pszennej, 80 g cukru, szczypta soli, 20 g drożdży świeżych, 300 ml napoju sojowego, 10 g oleju kokosowego,
  • nadzienie: 50 g orzechów włoskich, 70 g cukru, 2 łyżeczki cynamonu, 70 g oleju kokosowego 

Przygotowanie:

  1. Drożdże rozpuść w odrobinie napoju sojowego. 
  2. Mąkę wymieszaj z cukrem, szczyptą soli i dodaj rozpuszczone drożdże. Wyrabiaj ciasto powoli, dodając resztę napoju sojowego.
  3. Pod koniec dodaj rozpuszczony olej kokosowy.
  4. Gotowe ciasto odstaw do wyrośnięcia (około 1-2 godziny)
  5. Przygotuj nadzienie. Olej kokosowy w temperaturze pokojowej połącz z siekanymi orzechami, cukrem i cynamonem.
  6. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na prostokąt, następnie pokryj je nadzieniem i zwiń w rulon. Tnij na kawałki o szerokości 2 cm i układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia bokiem. 
  7. Piecz w temperaturze 180°C aż do zarumienienia.

Zobacz też: Sezon na pokrzywy trwa. A co z nich zrobić? Leśnicy z Lasów Państwowych podpowiadają: ciasto!

Więcej o: