Przekąski dla dziecka. Pomysły na zdrowe i szybkie dania dla malucha

Przekąski dla dziecka powinny być źródłem witamin i innych ważnych substancji odżywczych, a jednocześnie nie powinny zawierać nadmiaru cukru oraz tłuszczu.

Przekąski na urodziny dziecka: efektowne i proste dania

Przekąski dla dziecka powinny być zdrowe i pozbawione szkodliwych substancji. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Niemniej jednak teoria sobie, a rzeczywistość to zupełnie inna bajka. Dzieci uwielbiają słodycze, słodzone napoje, parówki i wiele innych produktów, które ze zdrowiem i zbilansowaną dietą niewiele mają wspólnego. Jak więc pogodzić chęć dobrego odżywiania dziecka z zaspokojeniem jego apetytu na słodycze? Ten problem pojawia się zwłaszcza w kontekście urodzin, gdyż o ile na co dzień możemy negocjować to co pojawia się w menu malucha, o tyle w dniu jego święta chcemy spełnić wszystkie jego zachcianki, nawet jeśli nie są one do końca po naszej myśli. 

Przekąski na urodziny dziecka powinny być więc zatem kolorowe i atrakcyjne pod względem wizualnym - to zwiększa szansę, że nawet jeśli nie są one wykonane z czekolady, chrupek czy parówek, to wzbudzą zainteresowanie i apetyt małych gości. Przygotujmy więc np.:

  • owocowego jeża
  • zawijaski z tortilli
  • kanapeczki - biedronki
  • mini deserki w szklaneczkach
  • muffiny z owocami.

Zdrowe przekąski dla dzieci: więcej warzyw i owoców

Zdrowe przekąski dla dzieci mają przede wszystkim na celu zwiększenie ilości warzyw i owoców w ich diecie. Jak wiadomo, są one źródłem cennych witamin i składników mineralnych, dostarczają także cukrów, które ulegają łatwemu rozkładowi, a co za tym idzie, są sprzymierzeńcami w walce z nadwagą u dzieci. Pamiętajmy, że w każdym z pięciu posiłków dziecka powinna znaleźć się porcja warzyw lub owoców. Ważne jest też zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu małego człowieka. Oferujemy zatem do picia głównie wodę niegazowaną źródlaną o niskiej lub średniej zawartości minerałów. 

Nic z tych rzeczy jednak nie przyniesie takiego efektu jak pozytywny przykład. Jeśli dziecko widzi, że my sami nie stosujemy się do wyznaczonych przez nas reguł, spożywamy duże ilości słodyczy i napojów słodzonych, wówczas niewątpliwie ono samo także będzie chciało w ten sposób jeść. Tak więc najważniejsze jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych dla całej rodziny. 

Zobacz wideo Przepisy na doskonałe przekąski dla dzieci

Menu na urodziny dziecka: pomysły

Pomysłów na zdrowe menu na urodziny dziecka jest bardzo wiele. Inspiracji można zaczerpnąć w internecie, a także w książkach kucharskich. Pamiętajmy, układając taki jadłospis, że w przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się małe porcje, idealne do spożycia jednym lub maksymalnie kilkoma kęsami. Podczas urodzin dzieci skupiają się na zabawie, prezentach, a dopiero w dalszej kolejności na jedzeniu, dlatego musi ono atrakcyjnie wyglądać, aby przyciągnąć uwagę uczestników imprezy. 

W przypadku małych dzieci dobrze sprawdzą się więc małe przekąski, które będą przypominały jakieś postacie, zwierzęta itd. W ten sposób na pewno zachęcimy maluchy do kosztowania smakołyków. 

Dobrym przykładem będą mini kanapki z biedronką na wierzchu (wystarczy na kanapeczce położyć połowę pomidorka koktajlowego wypukłą stroną do góry, a następnie wykonać na nim kropeczki; za główkę owada może posłużyć pół czarnej oliwki) czy owocowy jeż (do jego wykonania potrzebne będą koreczki owocowe oraz kawałek ananasa i borówki, które posłużą za pyszczek). 

Przekąski na imprezę dla dzieci: desery

Oczywiście wśród przekąsek na imprezę dla dzieci nie może zabraknąć deserów. Jeśli mamy do czynienia z urodzinami, wtedy na stole zapewne pojawi się tort z ulubionymi bohaterami bajek. Jeśli impreza ma inny temat przewodni, wtedy możemy samodzielnie przygotować, w oparciu o naturalne składniki, lody, które dzieci uwielbiają. Dobrze sprawdzą się też deserki w jednorazowych pojemniczkach, w których również możemy przemycić owocowy komponent. Wystarczy ubić śmietankę kremówkę i nakładać ją na przemian z warstwą malin, truskawek, porzeczek, poziomek, agrestu itd. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA