Jak się pozbyć robaków w czereśniach? Znamy prosty patent

Na straganach zaczęły się pojawiać pierwsze czereśnie. Chociaż ich ceny są na razie wysokie, pyszne owoce kuszą - to w końcu jeden z symboli lata! Dziś mamy dla was podpowiedź, jak pozbyć się robaków, które tak często pojawiają się w czereśniach.

Macie ochotę na ciasto z czereśniami? A może pyszne pierogi? Albo po prostu chcecie popodjadać czereśnie prosto z miski? Gdy już kupicie koszyk pełen pysznych owoców, od razu zwróćcie uwagę, czy nie ma w nich robaków. Mamy dla was łatwy sposób, jak się pozbyć tych "niechcianych lokatorów" i wyjaśniamy, czy zjedzenie robaczywego owocu może nam zaszkodzić. 

Czereśnie z "mięsną wkładką" - czy są szkodliwe?

Białe robaczki, które pojawiają się w wiśniach i czereśniach to larwy nasionnicy trześniówki. Zapewne wiele razy, gdy pałaszowaliście te owoce, zjedliście przy okazji kilka robaczków. I nic się nie stało - spożycie tych larw nie powinno nam zaszkodzić. Odchody, które pozostawiają one w owocach, również nie wywołają nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli jednak wolicie jeść czereśnie i wiśnie bez takich dodatków, wypróbujcie prosty sposób na pozbycie się ich.

Zobacz wideo Kiełbasa wiśniowa - wegetarian zapraszamy do stołu

Jak usunąć robaki z czereśni?

Przygotujcie sporą miskę i nalejcie do niej zimną wodę. Możecie też dodać trochę soli. Następnie wrzućcie do nich czereśnie i zostawcie je na 30 do 60 minut. Po tym czasie larwy, które znajdują się w owocach, zaczną się dusić, wyjdą z nich i ostatecznie opadną na dno. Wodę należy wylać, a czereśnie wypłukać - można je spokojnie zjeść.

Zanim kupicie czereśnie, zerknijcie też, czy owoce są ładne, jędrne i zdrowe. Waszą uwagę powinny przykuć dziurki i wgłębienia, które są śladem po żerujących larwach. Warto także przebrać zakupione czereśnie od razu po przyniesieniu ich ze sklepu. W ten sposób unikniecie zarobaczywienia większej liczby owoców, a także usuniecie zgniłe lub pleśniejące czereśnie. 

Więcej o: