Jak szybko schłodzić napój? Ekspresowe triki uratują was w upały

Schłodzony napój to najlepszy sposób na upalne dni. Dziś mamy dla was kilka porad, co zrobić, by łatwo i szybko schłodzić coś do picia. Sprawdźcie!

Zbliża się pierwsza fala upałów w tym roku. W tym czasie trzeba jeszcze lepiej pamiętać o dobrym nawodnieniu! A gdy na dworze skwar, najprzyjemniej schłodzić się pysznym, zimnym napojem. Co jeśli zapomnieliśmy wrzucić go do lodówki na kilka godzin? Mamy dla was kilka sposobów na to, jak schłodzić napoje w ekspresowym tempie.

Sól i ręcznik papierowy

Jeśli chcecie po prostu przyspieszyć proces chłodzenia puszki lub butelki napoju w zamrażarce, to sprawa jest prosta. Weźcie trochę papierowego ręcznika, zmoczcie go w wodzie i owińcie butelkę. Następnie schowajcie ją do zamrażalnika na około 15 minut. Dzięki mokremu ręcznikowi będzie przyjemnie chłodna już w tak krótkim czasie!

Nie macie miejsca w zamrażarce? Nic nie szkodzi. Weźcie sporą miskę, wlejcie do niej wodę, wrzućcie kostki lodu i dodajcie sól (około 1 łyżeczkę na 1 litr). Następnie umieśćcie w misce butelkę z napojem. Dzięki soli schłodzi się znacznie szybciej. 

Kostki lodu w innej odsłonie

Zwykłe kostki lodu nie zawsze się sprawdzają - mogą rozwodnić napój i sprawić, że będzie niesmaczny. Wystarczy jednak, że kilka dni wcześniej przygotujecie się na upały i zrobicie kostki lodu trochę inaczej. Zamiast wlewać do silikonowych foremek wodę, zamroźcie np. wodę wymieszaną z domowym sokiem. Możecie również umieścić w foremkach owoce (np. maliny i jagody) lub listki mięty. Smakowe kostki lodu to zdecydowanie smaczniejsze rozwiązanie!

Zobacz wideo Niewinny rausz w ciągu dnia

Dobrym pomysłem też jest wrzucenie zamrożonych owoców do napoju. Muszą to być jednak starannie, pojedynczo zamrożone drobne owoce, nie bryła, która zaraz zacznie się ciapać. Idealnie sprawdzają się w tej roli winogrona. Jeśli chcecie schłodzić wino, to chyba najlepszy wybór!

Siła natury

Podczas grilla lub ogniska na polu namiotowym lub z daleka od zamrażalnika wcale nie będziecie skazani na ciepłe napoje. Metod jest kilka - można wykorzystać wiatr, ziemię lub wodę. 

Jeśli biwakujecie w pobliżu rzeki lub strumienia, znajdźcie płytkie, bezpieczne miejsce i wstawcie butelki z napojami do wody. Pamiętajcie, by je zabezpieczyć - nurt rzeki może być niezłym złodziejem! Po kilkunastu minutach napoje będą cudownie chłodne, zimna woda czyni cuda. 

W okolicy nie ma żadnego zbiornika wodnego? Nic nie szkodzi. Możecie wykopać dosyć głęboki dołek w ziemi i umieścić w nim puszki lub butelki. Dobrym sposobem jest także zawinięcie butelki w materiał (np. w ręcznik lub w skarpetkę), zmoczenie go i wystawienie na wiatr. Jego powiew również sprawi, że picie będzie przyjemnie chłodne. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.