Mrówki w domu - jak się ich pozbyć? Przydadzą się produkty, które masz w kuchni [PORADY]

Mrówki w domu to, za karaluchami, ostatnie, co chcemy widzieć we własnych progach. Czasem wystarczy zostawić coś słodkiego na wierzchu, a czasem i bez znanego nam powodu wewnątrz pojawiają się wężyki stworzonek, wesoło tuptających po naszych podłogach, stołach i parapetach. Jak sobie z nimi radzić? Zanim sięgniecie po trutki ze sklepów, zajrzyjcie do kuchennych szafek.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Zanim sięgniesz po chemię, zerknij do kuchni

Mrówki same w sobie nie są niebezpieczne (mogą jednak roznosić drobnoustroje), szkodliwe ani denerwujące, jak na przykład komary. Jednak nikogo chyba nie cieszy widok masy tych pracowitych insektów we własnym domu - szczególnie w okolicy jedzenia, a to przecież tam najczęściej starają się zawędrować. W sklepach można dostać wiele preparatów na mrówki, jednak ich wdychanie bywa szkodliwe dla ludzi, mogą też stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych. W dodatku trzeba specjalnie fatygować się do sklepu i za nie płacić, a często produkty, które mogą nam pomóc, znajdują się w naszych kuchniach.

Sprawdźcie także, jak pozbyć się innych niechcianych insektów w domu. Oto sposoby na mole:

Mole spożywcze to niepozorne owady, które wyglądem przypominają niewielkie ćmyW szafce zalęgły się mole spożywcze? Pomoże mięta, liść laurowy i goździki

Mieszkańcy czy tylko przejazdem?

By skutecznie pozbyć się mrówek z domu, należy zorientować się, czy to tylko goście, czy może już mieszkańcy. Najczęściej gniazda w mieszkaniach tworzą faraonki. Jak sprawdzić, czy nasz dom stał się lokum dla insektów? Należy obserwować skąd i dokąd zmierzają. Jeśli przenoszą znalezione pożywienie na terenie domu, musimy się ich pozbyć. Jeżeli zaś na zewnątrz, wówczas wystarczy zastosować metody odstraszające, a następnie uszczelnić miejsca, przez które się mrówki dostały się do środka.

Domowa metoda na pozbycie się mrówek, które zamieszkały w naszym domu to zalanie ich gniazda wrzątkiem (w miejscach, w których jest to możliwe i nie uszkodzi powierzchni), wodą z mydłem lub zastosowanie domowej trutki. W tym celu ugotowane żółtko mieszamy z boraksem w proporcji 10:1 i układamy w okolicy gniazda. Mrówki zgarną pożywienie i tym sposobem rozniosą truciznę na resztę insektów. Zabieg należy powtarzać co kilka dni.

A jak odstraszyć mrówki, które są tylko "przejazdem"? Jest na to kilka sposobów.

Zobacz wideo Niektóre metody znajdziecie w naszym wideo. Inne w dalszej części artykułu.

Sposoby na mrówki w domu? Cytrusy

Mrówki nie przepadają za cytrusami, dlatego warto wykorzystać te owoce do pozbycia się intruzów. W jaki sposób? Można zadziałać dwojako. Dobrze poradzi sobie oprysk z soku z cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z jednego owocu i wymieszać ze szklanką wody. Taką mieszankę trzeba przelać do spryskiwacza i zastosować tam, gdzie pojawiają się mrówki w domu. Inna metoda to starcie skórki pomarańczy i rozsypanie na mrówczych trasach.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Przyprawy

Mrówki nie są też fankami ostrych zapachów, dlatego do ich odstraszenia doskonale nadadzą się intensywne przyprawy i zioła, które znajdziemy w naszych kuchniach. Najlepiej na mrówki działa cynamon, majeranek - najlepiej świeży, a także liście pomidorów, kamfora. Wystarczy wysypać je (liście warto zgnieść lub posiekać, by wzmocnić ich zapach) w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki w domu. 

Mrówki w domu - jak się ich pozbyć?Mrówki w domu - jak się ich pozbyć? fot. Patrycja St / shutterstock.com

Sposoby na mrówki w domu - ocet

Kolejnym produktem kuchennym, który poradzi sobie z wyproszeniem mrówek z domu, jest ocet. Minusem jest fakt, że może odrzucać także ludzi, jednak to skuteczny środek. Podobnie jak w przypadku poprzednich sposobów, należy zastosować go na "trasach przelotowych" mrówek. Najlepiej zrobić to za pomocą spryskiwacza.

Soda oczyszczona na mrówki w domu

Soda oczyszczona to środek o wielu zastosowaniach. Można używać jej do wyrastania ciast, do czyszczenia powierzchni, a nawet do ułatwienia obierania jajek, o czym więcej w poniższym artykule:

Prosty, szybki i tani sposób na łatwe obieranie jajekTrik na idealnie obrane jajka: do gotującej się wody wsyp sodę oczyszczoną. Podajemy proporcje

Okazuje się, ze świetnie radzi sobie także z mrówkami w domu. Soda ma działanie odstraszające, dlatego nią również warto posypać nią miejsca, w których pojawiają się insekty. Nie zaszkodzi też zastosowanie soli.

Więcej o: