Ciasto na pierogi? Przepis babci na zawsze idealne danie [PORADY]

Dobre ciasto na pierogi? Postaw na przepis na ciasto na pierogi babci! Najlepsza receptura, która przetrwała już od pokoleń. Jest szybka i prosta w wykonaniu, a pierogi dosłownie rozpływają się w ustach! Czego będziesz potrzebować?

Nie ma większego synonimu polskości niż pierogi – choć zwykle jemy te ruskie (cóż za paradoks!). Każda babcia ma swoją własną recepturę na idealne ciasto i zdaniem wnuków nie może istnieć żadne lepsze. Mimo to postanowiłyśmy stawić czoła temu zadaniu i chyba wyszło całkiem nieźle. Szukasz przepisu na dobre ciasto na pierogi? Sprawdź ten! To niebo w gębie!

Ciasto na pierogi przepis babci. Jest idealnie elastyczne i łatwe do przygotowania

Ciasto na pierogi przepis babci. Składniki:

  • 500 g mąki pszennej typu 500
  • pół łyżeczki soli
  • 4 łyżki oleju  (50 ml)
  • 1 szklanka gorącej wody (250 ml)

Ciasto na pierogi przepis babci. Sposób przygotowania:

Zacznij od przesiania mąki do szerokiej miski. Dodaj do niej sól oraz olej (najlepiej sprawdzi się rzepakowy, ale możesz zamienić go na olej z pestek winogron). Następnie wlej szklankę gorącej wody i wyrabiaj ciasto ręcznie. Jeśli na początku masa wydaje ci się za gorąca, możesz zacząć łączyć składniki łyżką. Wyrabiaj tak długo, aż masa stanie się elastyczna i miękka. Ulep z niego kulę i zawiń w folię. Odłóż na 30 minut. Dzięki temu ciasto nie będzie się kurczyć podczas wałkowania.

Po 30 minutach odwiń ciasto i podziel na 3 części. Weź do ręki jedną z nich i rozwałkuj cienko na stolnicy przysypanej mąką. Resztę części zawiń z powrotem w folię, aby nie wyschły. Po rozwałkowaniu wycinaj na cieście kółka. Możesz użyć do tego szklanki. Każde z powstałych kołek porozciągaj delikatnie w dłoni i nakładaj ulubiony farsz. Zlepiaj delikatnie brzegi za pomocą palców lub widelca i układaj na ściereczce obok siebie. Aby uniknąć wyschnięcia, przykryj je dodatkowo wilgotną, bawełnianą ścierką.

Zobacz wideo 4 sposoby na zawijanie pierogów

Powstałe pierogi umieść w garnku pełnym osolonej, gotującej się wody. Po 3-4 minutach od ich wypłynięcia na wierzch, możesz zacząć je wyławiać. Aby ciasto nie przykleiło się do dna, przemieszaj delikatnie wrzuconą serię. Z przepisu powinno powstać ok. 50-60 pierogów.

Jak mrozić pierogi? Będziesz potrzebowała tylko kilku rzeczy

Jeśli porcja okaże się za duża, pamiętaj, że zawsze możesz zdecydować się na zamrożenie tego, co pozostało. Sprawdzą się tu zarówno te surowe, jak i te już ugotowane. W przypadku drugiej opcji odcedź je dokładnie i wysmaruj olejem. Następnie wyłóż na tacce lub w pudełku jeden obok drugiego tak, aby się ze sobą nie stykały i włóż do zamrażarki na 90 minut. Tak samo postępuj z surowymi, pomiń jedynie smarowanie olejem. Przymrożone pierogi możesz wrzucić do woreczków i ponownie schować w zamrażarce. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.