Ziemniaki wrzucamy do zimnej czy gorącej wody? Tak, to ma znaczenie

Wydawałoby się, że gotowanie ziemniaków to najprostsza czynność w kuchni. Okazuje się jednak, że to, do jakiej wody je wrzucamy ma duże znaczenie. Sprawdźcie, jak poprawnie gotować ziemniaki.

Od niedawna w sklepach i na bazarkach można już dostać polskie młode ziemniaki. To dobry moment, by sprawdzić, czy umiecie je gotować! Nie, nie kręćcie głową z niedowierzaniem - w tym też można popełnić błąd. I bynajmniej nie chodzi o przypalenie ziemniaków...

Jak poprawnie gotować ziemniaki?

Wszystko rozchodzi się o... tempertaurę wody, do której wrzucamy ziemniaki. Warto zapamiętać raz na zawsze: obrane lub oczyszczone ziemniaki wrzucamy do wrzątku, a nie do zimnej wody. Najlepiej, aby woda była także lekko osolona. 

Zobacz wideo

Dlaczego wrzątek, a nie zimna woda?

Chodzi o to, by zachować witaminy i minerały zawarte w ziemniakach. Jest ich całkiem sporo! Ziemniaki dostarczą nam potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez i mangan, a także witaminy B1, B5, B6, A, C, E, K i PP. Jeśli wrzucimy je do gorącej wody, to sole mineralne w nich zostaną, jeśli zaś będą długo w chłodnej wodzie - stracą cenne składniki. 

Chociaż obranie ziemniaków na dłuższy czas przed gotowaniem pomaga zaoszczędzić krótką chwilę, to niestety również sprzyja utracie witamin i minerałów. Z tego samego powodu obranych kartofli nie wkładamy też do wody, by były "do ugotowania na później".

Warto również pamiętać, by ziemniaki gotować na średnim ogniu. Dzięki temu ugotują się równomiernie. 

Woda do wykorzystania

Nie wylewajmy też wody po gotowaniu ziemniaków! To właśnie do niej kartofle oddają swoje cenne składniki. Takiej wody możemy użyć jako bazy do zupy lub sosu. Jeżeli nie jesteście przekonani - podlejcie nią kwiaty, sprawdzi się doskonale w roli naturalnego nawozu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA