Jak ugotować fasolkę szparagową na obiad? Podpowiadamy sprawdzone sposoby

Jak ugotować fasolkę szparagową na obiad? Szparagówka może stanowić główny punkt dania, jak również doskonale sprawdzi się w roli dodatku, np. do mięs.

Gotowanie fasolki szparagowej. Wartości odżywcze szparagówki

Sezon na fasolkę szparagową zbliża się wielkimi krokami. Warto korzystać z dobrodziejstwa, jakim są świeże owoce i warzywa, które stanowią doskonałe źródło witamin, soli mineralnych i innych cennych składników odżywczych. Fasolka szparagowa występuje w dwóch wersjach: zielonej i żółtej. Obie one są odmianami zwykłej fasoli, a do Europy trafiły dzięki żeglarzom, którzy przywieźli je ze sobą z Nowego Świata. 

Oprócz różnicy w kolorze warto zwrócić uwagę także na inne aspekty dzielące fasolkę żółtą i zieloną. Ta pierwsza jest zdecydowanie delikatniejsza w smaku, bardziej kremowa i bogata w fosfor i potas. Z kolei zielona ma mocny i wyrazisty smak, a przy tym jest cennym źródłem kwasu foliowego, który jest niezwykle istotny dla kobiet przygotowujących się do macierzyństwa i tych będących już w ciąży. 

Gotowanie fasolki szparagowej nie nastręczy nikomu większych problemów, a warzywo to ze względu na swoje walory powinno jak najczęściej gościć na naszych talerzach. Udowodniono bowiem, że fasolka szparagowa:

  • pozytywnie oddziałuje na kobiety w ciąży ze względu na zawartość kwasu foliowego
  • ma właściwości antynowotworowe, dzięki zawartym w niej flawonoidom
  • jest bogata w błonnik, co wspomaga układ trawienny i proces odchudzania
  • wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu
  • łagodzi objawy PMS i menopauzy dzięki zawartości witaminy K.

Jak ugotować fasolkę krok po kroku?

Wiele osób, które nie ma dużego doświadczenia w kuchni, zastanawia się jak ugotować fasolkę. Nie jest to trudne. Najłatwiej zrobić to wrzucając warzywo do wody. W takim wydaniu będzie ona nie tylko zdrowa, ale też wyjątkowo niskokaloryczna, co ważne dla osób znajdujących się na diecie i dbających o linię. Ale zanim fasolka trafi do garnka, należy pamiętać, aby dokładnie ją umyć, a następnie odciąć końcówki, które nie są zbyt smaczne. Tak przygotowaną wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i dodajemy odrobinę soli. Wstawiamy na palnik i czekamy aż zakipi. Zmniejszamy płomień i gotujemy około 10-15 minut, próbując czy jest wystarczająco miękka. Fasolka "z wody" to dietetyczna przekąska, którą można także wykorzystać jako dodatek do obiadu z mięsem w roli głównej. 100-gramowa porcja gotowanej fasolki to nie więcej niż 35 kcal. 

Zobacz wideo Fasolka szparagowa - pyszna, zdrowa, ale... bywa trująca!

Gotowanie fasolki. Fasolka szparagowa z bułką tartą

Gotowanie fasolki szparagowej to nie tylko przygotowywanie jej w wodzie bez dodatków. Fasolka szparagowa świetnie komponuje się jako składnik letniej zupy jarzynowej czy sałatki warzywnej. Jeśli jednak zależy nam na delektowaniu się głównie jej smakiem, wówczas warto przygotować klasyczną potrawę, jaką jest z pewnością fasolka szparagowa z bułką tartą.

Do przygotowania porcji dla dwóch osób wystarczy:

  • 500 g fasolki szparagowej żółtej
  • 3 łyżki bułki tartej
  • 1,5 łyżki masła
  • sól.

Przygotowanie:

  1. Fasolką myjemy, obcinamy końcówki i umieszczamy w garnku. Zlewamy zimną wodą i delikatnie solimy. Ustawiamy na palnik i czekamy aż zawrze. Wtedy zmniejszamy moc palnika i gotujemy około 10 - 15 minut, aż zmięknie. Odcedzamy.
  2. Masło roztapiamy na patelni i dodajemy bułkę tartą. Podsmażamy razem aż bułka uzyska złoty kolor. Zdejmujemy z palnika, dodajemy fasolkę. Dokładnie mieszamy, aby cała się obtoczyła w bułce. Od razu podajemy na talerz. 

Zobacz też: Zupa z fasolki szparagowej zielonej: jak zrobić? Sprawdzone przepisy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.