Dżem z cukinii. Jak przygotować domowe przetwory z cukinii? Podpowiadamy

Dżem z cukinii to tylko jeden ze sposobów na zamknięcie smaków, które towarzyszą nam latem, w słoiku. Jak zabrać się do przygotowania tego przetworu?

Dżem z cukinii z galaretką pomarańczową - prosty przepis

Cukinia kojarzy nam się w zdecydowanej większości jako warzywo przydatne do przygotowania dań wytrawnych, obiadowych. Świetnie smakuje jako podstawa leczo, ale też w różnego typu zapiekankach czy przygotowana na grillu. Cukinia jest też królową przetworów - w każdej spiżarni znajdziemy ją w wersji solo, jak i w przeróżnych sałatkach w sam raz do obiadu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że cukinia może zostać także wykorzystana do przygotowania słodkich przetworów. Dżem z cukinii to świetny dodatek do kanapek, naleśników czy pancakes. Jak go przygotować?

Dżem z cukinii z galaretką pomarańczową to ulubiony przysmak milusińskich. Połączenie smaków jest wyraziste i trafia w gusta małych jak i większych smakoszy.

Składniki: 2 kg cukinii, 30 dag cukru, sok z połowy cytryny, galaretka pomarańczowa, substancja żelująca

Przygotowanie:

  1. Cukinię dokładnie myjemy, pozbawiamy skóry, wydrążamy środek z pestkami i kroimy w niewielką kostkę. Wkładamy do garnka.
  2. Do cukinii dodajemy cukier i sok z cytryny. Całość mieszamy i odstawiamy na kilka godzin, by cukinia puściła sok.
  3. Garnek stawiamy na palniku i gotujemy, mieszając od czasu do czasu. Jak całość zawrze, to zmniejszamy moc i dalej gotujemy przez ok. 15 minut, co jakiś czas mieszając. Studzimy.
  4. Zimną masę blendujemy na gładko. Dodajemy substancję żelującą i ponownie stawiamy na palnik. Mieszamy, a gdy całość zagotuje się, dodajemy galaretkę pomarańczową.
  5. Kiedy galaretka się całkowicie rozpuści, przekładamy gorący dżem do słoiczków. Zakręcamy. Pasteryzujemy przez około 10 minut. 

Dżem z cukinii z galaretką agrestową. Jak przygotować?

Cukinia równie dobrze będzie komponować się pod względem smaku z agrestem. Dlatego jeśli chcemy przygotować dżem z cukinii z galaretką agrestową należy postępować identycznie jak w przypadku dżemu z galaretką pomarańczową - jedyna różnica to smak zastosowanej galaretki. 

Tak przygotowany dżem koniecznie zapasteryzujmy - wtedy zyskamy pewność, że nasze przetwory przetrwają całą zimę i będziemy bezpiecznie mogli cieszyć się ich smakiem. Co jest oznak tego, że właściwie zapasteryzowaliśmy dżem z cukinii z galaretką agrestową? Otóż wieczko słoika powinno być wyraźnie wklęsłe. Jeśli tak nie jest, to niestety taka porcja jest narażona na powstanie niebezpiecznej pleśni. Pamiętajmy, że jeśli na powierzchni dżemu, soku lub innego przetworu widoczna jest pleśń, niezwłocznie należy całość wyrzucić, gdyż jej zarodniki obecne są w całej zawartości słoika. 

Zobacz też: Dżem agrestowy: przepis. Jak zrobić go w domu?

Dżem z cukinii i jabłek. Przygotowanie krok po kroku

Dżem z cukinii i jabłek to kolejny sposób na wykorzystanie nadmiaru cukinii, która pojawia się w naszych ogródkach warzywnych latem. Do takiego dżemu można także dorzucić inne owoce, np. agrest lub borówki, na które sezon pokrywa się z okresem dostępności świeżej, lokalnej cukinii. 

Składniki: 4 średniej wielkości cukinie, 6 jabłek, szklanka cukru, sok z jednej cytryny, cukier waniliowy

Przygotowanie:

  1. Cukinię i jabłka myjemy i obieramy. Następnie ścieramy wszystko na tarce o grubych oczkach.
  2. Cukinię przekładamy do garnka i dusimy na wolnym ogniu z odrobiną wody. Jabłka mieszamy z sokiem z cytryny.
  3. Kiedy cukinia wyraźnie zmięknie, wtedy dodajemy starte jabłka. Dusimy dalej.
  4. W momencie gdy jabłka i cukinia zaczną się rozpadać, dodajemy cukier. Po jego całkowitym rozpuszczeniu całość blendujemy na gładką masę. Gorącą przekładamy do słoików i pasteryzujemy przez około 10 minut.
Zobacz wideo Zobacz też przepis na szybkie i pyszne rogaliki z dżemem
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.