Najsmaczniejsze ogórki, to te, które zebrane są latem. Chrupiące, soczyste i przede wszystkim świeże i smaczne. Aby je zamarynować nie potrzeba wiele czasu, a rodzaje ich pasteryzacji są naprawdę przeróżne. Jeśli szukasz nieoczywistych smaków i gustujesz w lekko kwaśnych, lub słodkich smakach, ten przepis jest dla ciebie. Orientalny aromat ogórków w curry znakomicie dopełni danie obiadowe, a przy okazji będą świetną przekąską, lub elementem pysznej kanapki. Ich przygotowanie nie trwa długo, a smak będzie dla ciebie prawdziwym zaskoczeniem. Prezentujemy prosty przepis na ogórki w curry.
Przepis na ogórki w curry jest prosty i nie wymaga skomplikowanych składników. Pamiętaj, aby wybrać przed przygotowaniem te ogórki, które mają dość szeroką średnicę. Dzięki temu plastry będą idealnie równe i okrągłe, a przy okazji pokroisz je z łatwością. Aby przygotować ogórki w curry potrzebujesz:
Następnie umyj dokładnie i przygotuj 12 słoików o pojemności 500 ml. Koniecznie wyparz je przed wypełnieniem ogórkami. Ogórki również umyj, ale nie obieraj. Następnie pokrój w grubsze plastry o szerokości ok. 3-4 mm, wszystkie powinny być podobnej grubości. Paprykę umyj, pozbaw gniazda nasiennego, pokrój w małe paski. Do każdego słoika wsyp po 1 łyżeczce ziaren gorczycy, 3-4 ziarna czarnego pieprzu i 2 ziarna ziela angielskiego. Następnie wkładaj plastry ogórków, przekładając je co jakiś czas kawałkami papryki. Dla ładniejszego efektu możesz wybrać paprykę w dwóch kolorach.
W pasteryzowanych przetworach najważniejsza jest odpowiednia zalewa. To od niej zależy, czy ogórki nie będą gorzkie, puste w środku, lub zbyt miękkie. Do ogórków w curry potrzebujemy aromatycznej zalewy, która łączy w sobie tradycyjny przepis z nutką orientalnych smaków. Aby ją wykonać potrzebujesz:
Należy przygotować duży garnek, a najlepiej największy jaki masz w domu (to nie żarty). Do dużego garnka wlej ostrożnie wodę, ocet, wsyp cukier, sól, curry, kurkumę, a następnie dodaj obrany, lekko rozgnieciony czosnek. Wstaw na palnik garnek i powoli mieszaj drewnianą łyżką, aż cukier i sól się rozpuszczą. (Metalowa chochla może nagrzać się zbyt szybko). Kiedy zalewa zacznie lekko pyrkać, wyłącz palnik, wyłów cały czosnek i zalej słoiki. W każdym słoiku najpierw dokładnie przetrzyj papierowym ręcznikiem miejsce na zakrętkę, ponieważ musi być suche! Zakręć mocno słoiki, następnie rozpocznij pasteryzowanie.
Jak pasteryzować ogórki? Sposób na pasteryzowanie ogórków wcale nie jest trudny!
W dużym garnku na dnie ułóż kuchenną ścierkę, na niej połóż obok siebie słoiki tak, żeby się nie dotykały. Zasada jest taka, że jeśli pasteryzujemy słoiki od razu po zalaniu i są gorące, należy zalać je gorącą wodą do 3/4 wysokości, jeśli słoiki pasteryzujemy kiedy są już wystudzone, to wtedy zalewamy je letnią wodą. Wstawiamy nasz garnek na palnik, trzymamy od momentu zagotowania przez 10 minut. Wyciągamy, odstawiamy do ostudzenia. Tak przygotowane ogórki odstawić na kilka dni, lub przechowywać aż do zimy.