Kiedy zbierać cebulę? Wszystko zależy od wyglądu szczypioru

Cebula to jedno z najczęściej uprawianych warzyw. Wiele z nas hoduje ją w doniczkach lub przydomowych ogródkach. Jak ją uprawiać? Kiedy zbierać cebulę? Odpowiadamy!

Cebula gości niemal w każdej kuchni. Wykorzystywana jest na wiele sposobów: do zup, sosów, mięs, sałatek itd. To warzywo znane jest także ze swoich właściwości leczniczych. Warto więc mieć ją w swoim ogródku. Podpowiadamy, jak uprawiać cebulę i kiedy ją zbierać. 

Zobacz wideo Płaczesz jak bóbr podczas krojenia cebuli? Sprawdź, co zrobić, by tego uniknąć

Po co wkłada się liście do kiszonek? Dzięki nim ogórki będą idealne. Sekret? GarbnikiPo co wkłada się liście do kiszonek? Dzięki nim ogórki będą idealne

Cebula dymka. Jak uprawiać cebulę w ogrodzie? 

Cebulę można uprawiać z siewu, z rozsady lub z dymki. Ostatni sposób jest najczęściej stosowany w ogródkach przydomowych i na działkach. Dymka to małe cebulki, gotowe do sadzenia. Można je kupić wiosną w sklepach ogrodniczych. Więcej o tym, jak sadzić dymkę dowiesz się z artykułu: Sadzenie dymki. Jak wyhodować własną cebulę?

Warto wiedzieć, że cebuli nie należy uprawiać w tym samym miejscu częściej niż co 3-4 lata. Najlepiej sadzić ją na glebach próchniczych, lessach, madach. Na gruntach podmokłych lub kwaśnych cebula nie będzie rosła. Do tego warzywo jest bardzo wrażliwe na niedobór wody i brak składników pokarmowych w glebie. 

Sok z pokrzywy posiada liczne bardzo cenione właściwości. Zdjęcie ilustracyjneSok z pokrzyw i jego właściwości. Jak go zrobić?

Kiedy zbierać cebulę? To kiedy wyrywamy cebulę, zależy od wyglądu szczypioru

Cebulę zbieramy, gdy większość szczypioru (ponad 70 proc.) na roślinie jest złamana - dobrze, żeby co najmniej 3 liście na każdej cebuli były jeszcze zielone (późniejsze zebranie cebuli skraca okres jej przechowywania). Najlepiej zbierać ją w słoneczny dzień, aby mogła doschnąć na świeżym powietrzu. Wykopujemy cebulę i pozostawiamy ją na grządkach, by mogła wyschnąć. Po tym czasie zbieramy cebulę, odkruszamy zaschniętą ziemię i wkładamy cebulę do przewiewnej skrzynki.

Więcej o: