Kiedy zbierać cebulę? Wszystko zależy od wyglądu szczypioru

Cebula to jedno z najczęściej uprawianych warzyw. Wiele z nas hoduje ją w doniczkach lub przydomowych ogródkach. Jak ją uprawiać? Kiedy zbierać cebulę? Odpowiadamy!

Cebula gości niemal w każdej kuchni. Wykorzystywana jest na wiele sposobów: do zup, sosów, mięs, sałatek itd. To warzywo znane jest także ze swoich właściwości leczniczych. Warto więc mieć ją w swoim ogródku. Podpowiadamy, jak uprawiać cebulę i kiedy ją zbierać. 

Zobacz wideo Płaczesz jak bóbr podczas krojenia cebuli? Sprawdź, co zrobić, by tego uniknąć

Cebula dymka. Jak uprawiać cebulę w ogrodzie? 

Cebulę można uprawiać z siewu, z rozsady lub z dymki. Ostatni sposób jest najczęściej stosowany w ogródkach przydomowych i na działkach. Dymka to małe cebulki, gotowe do sadzenia. Można je kupić wiosną w sklepach ogrodniczych. Więcej o tym, jak sadzić dymkę dowiesz się z artykułu: Sadzenie dymki. Jak wyhodować własną cebulę?

Warto wiedzieć, że cebuli nie należy uprawiać w tym samym miejscu częściej niż co 3-4 lata. Najlepiej sadzić ją na glebach próchniczych, lessach, madach. Na gruntach podmokłych lub kwaśnych cebula nie będzie rosła. Do tego warzywo jest bardzo wrażliwe na niedobór wody i brak składników pokarmowych w glebie. 

Kiedy zbierać cebulę? To kiedy wyrywamy cebulę, zależy od wyglądu szczypioru

Cebulę zbieramy, gdy większość szczypioru (ponad 70 proc.) na roślinie jest złamana - dobrze, żeby co najmniej 3 liście na każdej cebuli były jeszcze zielone (późniejsze zebranie cebuli skraca okres jej przechowywania). Najlepiej zbierać ją w słoneczny dzień, aby mogła doschnąć na świeżym powietrzu. Wykopujemy cebulę i pozostawiamy ją na grządkach, by mogła wyschnąć. Po tym czasie zbieramy cebulę, odkruszamy zaschniętą ziemię i wkładamy cebulę do przewiewnej skrzynki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.