Placki kalafiorowe można przygotowywać w różny sposób, dowolnie modyfikując skład ciasta. Podstawą jest zwykle tarty surowy kalafior, mąka i jajko, ale listę składników można poszerzać zgodnie z własnymi upodobaniami.
Placki z kalafiora – wersja podstawowa
Składniki:
Kalafior umyć, osuszyć i zetrzeć na drobno na tarce. Do miski ze startym kalafiorem dodać oba rodzaje mąki, przeciśnięty przez praskę czosnek, drobno posiekaną cebulę, jajko i przyprawy, dokładnie wymieszać. Oliwę rozgrzać mocno na patelni. Porcje ciasta nakładać łyżką na rozgrzany tłuszcz, smażyć z obu stron, do zrumienienia.
Placki kalafiorowe – wersja z koperkiem
Składniki:
Kalafior umyć, osuszyć, zetrzeć na drobnych oczkach tarki. Ziemniaka obrać, umyć i również zetrzeć. Szczypiorek umyć, osuszyć i drobno pokroić. Do startych warzyw dodać posiekany koperek i szczypiorek, przeciśnięty przez praskę czosnek, jajko, sól i pieprz. Składniki dokładnie wymieszać. Patelnię posmarować tłuszczem i porządnie rozgrzać. Ciasto nakładać na patelnię łyżką, placki smażyć z obu stron, do zrumienienia.
Placuszki z kalafiora fit to danie szybkie, łatwe do przyrządzenia, a co najważniejsze dietetyczne i bardzo lekkie. Sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i danie obiadowe, znajdą też miejsce w diecie wegetarian.
Dietetyczne placuszki z kalafiora – przepis
Składniki:
Kalafior umyć, osuszyć, zetrzeć na tarce. Marchew obrać, umyć, zetrzeć na tarce. Do warzyw dodać otręby, mąkę, jajka i przyprawy. Całość wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć na nim placki łyżką. Piec przez około pół godziny w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza, następnie obrócić placki na drugą stronę i piec je jeszcze przez 15 minut.
Zobacz też: Ile gotować? Poradnik dla początkujących. Ile gotować brokuły, ziemniaki i inne warzywa?
Można też przyrządzić placki z gotowanego kalafiora. Będą smakowały równie dobrze, a ich przygotowanie zajmie niewiele więcej czasu. Oto przepis:
Składniki:
Kalafior umyć, odsączyć, podzielić na różyczki, gotować 5 minut w osolonej wodzie, przestudzić i rozgnieść widelcem. Do masy kalafiorowej dodać mąkę, jajko, przeciśnięty przez praskę czosnek, szalotkę oraz sól i pieprz. Rozgrzać na patelni oliwę, placki nakładać łyżką, smażyć po 2 – 3 minuty na każdej stronie.
Ci, którzy uważają, że sam kalafior jest zbyt mdły, mogą przyrządzić placki z kalafiora i marchewki. Przedstawiamy dwa warianty.
Placki z kalafiora i marchewki – przepis
Składniki:
Kalafior umyć, osuszyć, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Marchewkę obrać, umyć, osuszyć, zetrzeć na tarce, wymieszać z kalafiorem. Cebulę zetrzeć i dodać do kalafiora i marchewki. Dodać oba rodzaje mąki, jajko oraz przyprawy. Tłuszcz rozgrzać na patelni, nakładać placki łyżką, smażyć po ok. 4 minuty z każdej strony, do zrumienienia.
Placki z kalafiora, marchewki i cukinii – przepis
Składniki:
Cukinię wyszorować i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, posolić, wymieszać i odstawić na 20 minut. Kalafior umyć, osuszyć, zetrzeć na tarce o dużych oczkach, lekko posolić. Marchewkę obrać, umyć, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę pokroić w kostkę, koperek posiekać. Cukinię dobrze odcisnąć i odlać wodę. Dodać pozostałe warzywa, jogurt, jajka, a mąkę dodawać stopniowo, tak by uzyskać ciasto o konsystencji zbliżonej do ciasta na placki ziemniaczane. Wymieszać, posolić, popieprzyć, ewentualnie doprawić ulubionymi przyprawami. Olej rozgrzać na patelni, placki nakładać łyżką, smażyć po obu stronach do zrumienienia.
Zobacz też: Stek z kalafiora - genialna alternatywa dla klasyka z zasmażką. Jak go zrobić? Podpowiadamy