Kotlety mielone - przepis idealny. Będą chrupiące na zewnątrz i soczyste w środku

Kotlety mielone to klasyk na polskich stołach. Idealne to takie z lekko chrupiącą skórką, ale soczystym, miękkim środkiem. Jak zrobić perfekcyjne kotlety mielone? Przepis sprawdzony na własnych podniebieniach.

Kotlety mielone - obowiązkowe na polskim stole

Kotlety mielone przyrządza niemal każda gospodyni i gospodarz domu. Choć przepis jest bardzo prosty, każdy ma swój własny pomysł na urozmaicenie czy po prostu sprawienie, że mięsne kulki są dopasowane idealnie pod nasze gusta. Kombinacji jest wiele, bo można je zrobić w tradycyjnym stylu, z minimalną liczbą dodatków, a można zaszaleć i do masy mięsnej wmieszać także kapustę albo przyprawy w iście azjatyckim stylu. Zobaczcie nasz przepis na kotlety mielone z indyka w wersji teriyaki:

A jak zrobić perfekcyjne, klasyczne kotlety mielone? Przepis jest naprawdę banalnie prosty, ale to nie same składniki robią robotę.

Kotlety mielone - przepis

Składniki:

  • 500 g mięsa mielonego (na przykład wołowo-wieprzowego)
  • jajko
  • czerstwa bułka (najlepiej kajzerka lub kilka kromek chałki)
  • mleko do wymoczenia bułki
  • średniej wielkości cebula
  • spory ząbek czosnku
  • mąka lub bułka tarta do oprószenia
  • sól i pieprz do smaku
  • olej do smażenia
Zobacz wideo

Kotlety mielone - przepis krok po kroku:

Kotlety mielone rozpoczynamy od przygotowania składników. Bułkę zalewamy mlekiem i odstawiamy, by nasiąknęła, cebulę i czosnek drobno siekamy. Mięso wkładamy do miski, dodajemy jajko, cebulę, czosnek, odsączoną bułkę i doprawiamy solą oraz pieprzem. Całość wyrabiamy przez kilka minut, aż wszystkie składniki na kotlety mielone dobrze się połączą. Możemy dodać trochę zimnej wody lub mleka, dzięki czemu wszystko będzie się lepiej trzymało, a kotlety mielone będą bardziej soczyste. Formujemy kotlety i oprószamy je mąką lub bułką tartą.

Kotlety mielone - pora na smażenie. Rozgrzewamy patelnię ze sporą ilością oleju, po czym układamy na niej mięso. Smażymy na średnim ogniu przez kilka minut z każdej strony, aż będą rumiane. Usmażone kotlety mielone odkładamy na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Serwujemy z ulubionymi dodatkami, na przykład żelaznym zestawem - tartymi buraczkami i ziemniakami.

Kotlety mielone - przepis jest, jak sami widzicie, bardzo prosty. To, co zapewnia im soczystość i delikatność, to użycie namoczonej bułki zamiast bułki tartej. Za chrupiącą skórkę zaś odpowiada oprószenie ich mąką albo bułką tartą. Takie kotlety mielone z pewnością posmakują i tym, którzy lubią klasyczne polskie dania, i fanom nietypowych wariacji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.