Trafiliście na młode kanie? Można je rozwinąć w domu albo wykorzystać do zalewy

Kanie to pyszne grzyby, które najczęściej przyrządzane są na patelni, w panierce. Smakują niczym schabowe! Dziś mamy dla was dwa pomysły, co zrobić, gdy trafimy na młode, nierozwinięte kanie. Sprawdźcie, co z nimi zrobić.

Kanie, znane również jako sowy, to jedne z najbardziej poszukiwanych grzybów. Te pyszne grzyby wystarczy usmażyć w panierce - i już mamy przepyszne sezonowe danie. A czy jeśli trafimy na kanie, które jeszcze się nie rozwinęły, musimy obejść się smakiem? Podpowiadamy, co zrobić.

Młode kanie - co zrobić?

Dojrzałe kanie mają rozłożyste kapelusze o kilkucentymetrowej średnicy. W takiej postaci są idealne do smażenia. Młodsze grzyby są zamknięte, kuliste i trudno z nich przygotować pyszne kotlety. Jeśli trafimy na zbiorowisko takich grzybów, nie musimy wcale rezygnować z tego przysmaku. Młode kanie zbieramy i wkładamy do słoika z wodą. Po kilku godzinach (najlepiej grzyby zostawić w wodzie na noc) kapelusze się rozwiną. Wtedy będą gotowe do smażenia!

A może marynowane?

Jeśli chcielibyście spróbować czegoś innego niż "schaboszczaki" z kań, przygotujcie kanie w zalewie. Młode owocniki nadadzą się do tego idealnie! Jak je przyrządzić? 

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Kanie przebieramy i myjemy, przekrawamy je na mniejsze części, by zmieściły się do słoików. W dużym garnku zagotowujemy wodę z solą. Wrzucamy do niej grzyby i obgotowujemy przez 10 minut. Przygotowujemy zalewę z dwóch szklanek wody, szklanki octu, dwóch łyżek cukru i dwóch łyżek soli - doprowadzamy ją do wrzenia w osobnym garnku. Wkładamy grzyby do czystych, wyparzonych słoików, zalewamy zalewą i mocno zakręcamy pokrywki. Ustawiamy słoiki do góry dnem, aby wieczka dobrze się zassały. 

Młode kanie można też obgotować i usmażyć jak nuggetsy lub w cieście naleśnikowym.

Jak zbierać kanie?

Warto przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Kanie niekiedy są mylone z muchomorami sromotnikowymi. Jedną z charakterystycznych cech kań jest ruchomy pierścień na trzonie, ale sprawdzenie go jest możliwe dopiero w wypadku dojrzałych owocników. 

Jak odróżnić młode kanie od muchomora sromotnikowego? Przede wszystkim na trzonkach kań znajduje się charakterystyczny ciemniejszy zygzak. Kapelusz kani jest jasny, pokryty brązowym wzorkiem. Muchomor sromotnikowy jest w kolorze zielonkawym. Młode kanie mają też charakterystyczny garbek na kapeluszu. Warto również powąchać grzyby - kanie pachną charakterystycznie, grzybowo, muchomory zaś słodkawo, mdło. 

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy znalezione grzyby to kanie, nie zbierajmy ich! Pomyłka może mieć fatalne skutki. W razie wątpliwości zapytajmy doświadczonego grzybiarza lub zostawmy grzyby tam, gdzie je znaleźliśmy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.