Pierogi leniwe rozpoczynamy od przygotowania twarogu. Przekładamy go do głębokiej miski, doprawiamy szczyptą soli. Zagniatamy twaróg na gładką masę. Możemy też zblendować twaróg na wolnych obrotach blendera. Ser musi być naprawdę gładki. Pamiętajmy, im drobniejszy twaróg, tym lepszą konsystencję klusek uda nam się utworzyć.
Do sera z solą dodajemy jedno jajko. Całość nadal ugniatamy. Możemy wspomóc się też tłuczkiem do mięsa czy ziemniaków. To musi być naprawdę gładka masa. Następnie na stolnicy lub blacie kuchennym oprószonym mąką pszenną wykładamy masę serową. Dodajemy mąkę pszenną i ziemniaczaną. Zagniatamy. Ciasto musi być jednolite, zwarte ciasto. Starajmy się nie podsypywać dodatkową ilością mąki, aby ciasto nie stało się zbyt twarde. Robimy to tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Ciasto formujemy z niego dwie kule. Kule ciasta rozgniatamy i rozciągamy, tak aby utworzyć z nich podłużny wałek.
Wałki ciasta rozcinamy ostrym nożem na kluseczki podobne do kopytek o szerokości mniej więcej 2 cm. W tym czasie zagotowujemy wodę i solimy ją lekko. Gdy woda zawrze, dodajemy do niej pierogi leniwe. Gotujemy je zaledwie kilkanaście sekund. Czas liczymy od wypłynięcia na powierzchnię.
Po wyciągnięciu z wody dajemy im lekko ostygnąć. Możemy je serwować klasycznie, czyli cukrem lub podsmażoną na maśle bułką tartą. Możemy też wypróbować wariację. Pierogi leniwe obłędnie smakują wymieszane z kilkoma łyżeczkami pesto! Dzieci będą zachwycone takim obiadem.