Wegetariańskie dania mogą zaskoczyć nie jednego mięsożercę. Kuchnia bez mięsa nadal ewoluuje. Wege restauracje wyrastają jak grzyby po deszczu, a publikowane w różnych miejscach przepisy zachwycają smakiem, aromatem i prostotą ich wykonania. Poznaj przepis na szybki obiad bez mięsa, który nie należy do postnych. Jest sycący, dość ciężki, ale przepełniony ogromną ilością umami. To dodatkowy smak, który od niedawna wyróżnia się poza słodkim, słonym czy kwaśnym. Brzmi nieco magicznie, ale jest nieodłącznym składnikiem wielu azjatyckich dań. Poznaj przepis na makaron z wyjątkowym sosem.
Czym jest umami? To smak, który najczęściej kojarzyć się może ze smakiem sosu sojowego, uznawanego przez wielu za bazowy w przepisach kuchni orientalnej. Ta ma z kolei bardzo wiele oblicz. Kuchnia azjatycka nie ma określonego smaku, a zawiera w sobie smaki kuchni chińskiej, japońskiej, indyjskiej i wielu wielu innych. Te kuchnie z kolei również mają w sobie mnogość tradycyjnych smaków. Tak jak w Polsce mamy dania charakterystyczne dla danych regionów, tak samo jest w innych krajach, także tych mieszczących się w Azji. Słowo „umami" pochodzi z języka japońskiego i oznacza coś smacznego, a wręcz wybornego, a przy tym samym opisie stosuje się także taki przymiotnik jak „głęboki", „mięsny", „bulionowy". Mimo, że opis tyczy się również dań wegetariańskich. Smak umami jest bardzo ulotny i trudny do wyizolowania. Nie jest wyczuwalny, jeśli występuje samodzielnie, ale w połączeniu z innymi smakami równoważy i wzmacnia doznania, które docierają do naszych kubków smakowych.
Makaron zazwyczaj kojarzy nam się z szybkim jedzeniem. W krajach Azji chętnie są przygotowywane dania na woku, których składnikiem jest m.in makaron. Aby przygotować makaron z wyjątkowym sosem, który ma w sobie smak umami potrzebujemy:
Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, przepłukujemy w chłodnej wodzie i odstawiamy. W czasie gotowania się makaronu kroimy warzywa, rozgrzewamy olej i delikatnie je blanszujemy.
Najważniejszym elementem tego dania jest oczywiście sos, który ma wyzwolić unikatowy smak umami. Użyj do tego sezamu i imbiru, które nie tylko podkręcą to danie, ale i odpowiednio doprawia, nadając mu ostrości i słonego, a także lekko gorzkiego smaku. Aby zrobić sos imbirowo sezamowy potrzebujemy:
Pasta tahini jest dostępna w popularnych sklepach i możesz znać ją już z przepisu na klasyczny hummus. Imbir dokładnie zetrzyj, to samo zrób z czosnkiem. Do miseczki wlej płynne produkty i dokładnie zamieszaj. Możesz użyć do tego pałeczek, lub widelca. Dodaj czosnek i imbir, a jeśli lubisz ostry smak, również płatki chilli. Na patelni do warzyw dodaj makaron i upewnij się, że się nie skleił. Wymieszaj delikatnie, a następnie zmniejsz ogień i zalej całe danie sosem. Sprawdź, czy warzywa zostały nim "oklejone" i serwuj na talerzu z dodatkiem szczypioru i sezamu. Najlepiej smakuje jedzone pałeczkami. Smacznego!