Jak zrobić sok z czarnego bzu? Właściwości, które za sobą niesie, pomagają w walce z infekcją [PRZEPIS]

Jak zrobić sok z czarnego bzu? Nasza receptura jest stara, jak świat, ale nigdy nie zawodzi. Do jego wykonania będzie wam potrzebne tylko kilka składników. Od czego zacząć?

Sok z czarnego bzu to nasze kolejne wspomnienie z dzieciństwa. To właśnie on był nieodłącznym elementem rozgrzewającej herbaty, która wydawała się najsmaczniejszym lekarstwem na przeziębienie. Owoce czarnego bzu mają związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym u uszczelniającym naczynia krwionośne. Jak zrobić sok samodzielnie, w domu? Wypróbuj nasz przepis.

Zobacz wideo Sezon w pełni. Jak pasteryzować przetwory?

Sok z czarnego bzu. Jak przygotować domowe lekarstwo na przeziębienie?

Sok z czarnego bzu. Składniki:

  • 1,5 kg owoców czarnego bzu bez łodyg
  • 500 g cukru
  • 300 ml wody
  • sok z jednej cytryny

Sok z czarnego bzu. Sposób przygotowania:

Pamiętaj, że do zrobienia soku potrzebne będą tylko dojrzałe owoce czarnego bzu, czyli te w ciemnym kolorze. Za pomocą widelca lub rąk usuwamy owoce z łodyg, następnie dokładnie je myjemy, przekładamy do garnka i dolewamy wodę. Garnek postaw na ogniu i gotuj przez 15-20 minut, do momentu zagotowania. Po tym czasie ściągnij go z palnika i odciskamy owoce z soku na sitku. Później powtórz tę czynność, przelewając przez sitko sam sok.

Wlej sok ponownie do garnka, dodaj ok. 500 g cukru – można dodać go mnie lub więcej, ale lepiej nie rezygnować z niego całkowicie, ponieważ oprócz dodawania słodkiego smaku, pełni także funkcję konserwatora. Garnek postaw na gazie i gotuj sok przez 10-15 minut, aż do momentu całkowitego rozpuszczenia się cukru. Ściągnij go z ognia, dodaj sok z cytryny i dokładnie przemieszaj całość. Tak przygotowaną miksturę przelej do wcześniej umytych i wyparzonych butelek.

Sok z czarnego bzu - właściwości 

Kwiaty czarnego bzu posiadają olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki oraz sole mineralne. Są także bogatym źródłem witaminy C oraz witaminy A, pektyny, cukry i antocyjany zwalczające wolne rodniki. Właściwości soku z czarnego bzu działają antywirusowo, wykrztuśnie i pomagają w walce z katarem. Wzmacniają także odporność organizmu oraz wzmacniają drogi oddechowe. Dzięki obecności soli i witamin pomoże nam z szybszym uporaniem się z infekcją. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA