Jajecznica jak z restauracji? Szef kuchni zdradza swoje triki, by zawsze była idealna

Chyba nie ma prostszego dania od jajecznicy. Potrzeba w zasadzie tylko jajek i tłuszczu, by stworzyć podstawową wersję. Okazuje się, że jajecznicę można dopracować do perfekcji. Jak? Zdradza to szef kuchni.

Najlepsza jajecznica w waszym życiu?

Każdy domowy kucharz i kucharka ma własny przepis na jajecznicę. Jedni przygotowują bardziej suchą, inni płynną. Jedni dodają szynkę, ser, szczypiorek, pieczarki i inne dodatki, pozostali wolą pozostawać przy klasycznej wersji. Nie zamierzamy podważać słuszności któregokolwiek z tych sposobów, mamy jednak garść porad of szefa kuchni. Warto wykorzystać je przy najbliższej okazji - może to będzie najlepsza jajecznica w waszym życiu?

A skoro już jesteśmy w temacie jajek, próbowaliście ich w mniej znanych odsłonach? Sprawdźcie, jak przygotować jajka po turecku albo wiedeńsku. Sztos!

Jajka po florenckuZapomnijcie o sadzonych albo na miękko. Jajka po turecku albo wiedeńsku to hity

Ryan Bartlow to hiszpański szef kuchni, który gotował w najwyśmienitszych restauracjach na całym świecie. Postanowił podzielić się swoimi sposobami na uzyskanie idealnej jajecznicy. W oryginale znajdziecie w serwisie Texas News Today, a po polsku - poniżej. Gotowi? To lecimy!

Zobacz wideo Zanim jednak zabierzecie się za przygotowywanie jajecznicy, sprawdźcie świeżość jajek. Pomoże w tym prosty test

Perfekcyjna jajecznica według szefa kuchni - wskazówki:

  • Nie rozbijajcie jajek na jednolitą masę. Nieidealnie rozmieszane białka i żółtka nadadzą jajecznicy genialną, marmurkową teksturę.
  • Nie przesadzajcie z temperaturą. Bartlow smaży jajka tylko do pewnego momentu. Końcowy etap ścinania odbywa się na wyłączonym palniku - ciepło z patelni doskonale dokończy robotę.
  • Odpowiednia wielkość patelni to klucz. Powinna być raczej mniejsza niż większa, by jajka nie utworzyły zbyt cienkiego placka na jej powierzchni i nie usmażyły się zbyt szybko, tracąc dużo wilgoci.
  • Często mieszajcie jajka. Dzięki temu będą równomiernie usmażone, bardziej puszyste i nic się nie przypali. Mieszanie pozwoli też podzielić masę na gotowe kęsy, dlatego warto, by były podobnego rozmiaru.
  • Najważniejsze: nie żałujcie tłuszczu. Oczywiście nie chodzi o to, by jajecznica w nim pływała - taka też nie będzie smaczna. Jednak tłuszcz jest bardzo ważny w całym procesie, więc nie ma co się "szczypać".
  • Świetnym dodatkiem do jajecznicy będzie śmietana. Bartlow poleca creme fraiche, jednak w Polsce nie jest tak popularna, jak za granicą. Zamiast niej można wykorzystać śmietankę 30 proc. wymieszaną z odrobiną maślanki.

Do jajecznicy można dodać też inny składnik. Tego się pewnie nie spodziewaliście:

Idealna jajecznica? Wystarczy składnik, który na pewno macie w domuNigdy więcej wysuszonej jajecznicy. Szef kuchni zdradza, jaki składnik dodać

Co sądzicie o poradach szefa kuchni? Może już od dawna je stosujecie?

Więcej o: