Zapiekany kalafior jest wyrazisty w smaku, a przy tym delikatny w konsystencji. Można go pałaszować samodzielnie, ale będzie też świetną bazą do stworzenia innych dań. Z użyciem zapiekanego kalafiora można skomponować między innymi kremowy sos do makaronu czy oryginalne sałatki. Warto też spróbować kalafiora zapiekanego w przyprawach lub z makaronem.
Zapiekany kalafior w przyprawach
Składniki:
Kalafiora opłukać, osuszyć, podzielić na różyczki. Przyprawy wymieszać w misce z oliwą, a następnie obtoczyć w niej różyczki kalafiora. Ułożyć je na blaszce i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piec około 20 minut, w połowie pieczenia przemieszać.
Kalafior zapiekany z makaronem
Składniki:
Makaron ugotować w osolonej wodzie. Kalafiora opłukać, osuszyć, podzielić na różyczki i gotować na parze około 15 minut. Cebule obrać, pokroić na kawałki i podsmażyć na złoto. Przygotować beszamel: w garnku rozpuścić 2 łyżki tłuszczu, dodać mąkę, sól, pieprz i gałkę, wymieszać. Zdjąć z palnika, dolać mleko, dokładnie wymieszać, a następnie podgrzewać do zgęstnienia. Do miski wsypać gorący makaron, dodać kalafiora, pokruszony ser biały lub tofu, podsmażoną cebulę oraz beszamel, wymieszać. Przełożyć do natłuszczonej formy, posypać grubo bułką tartą i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piec 30 – 40 minut, do zrumienienia bułki tartej.
Kalafior zapiekany z serem jest nieco bardziej kaloryczny, ale równie pyszny. Można go zapiekać pod pierzynką z tartego żółtego sera, albo w panierce z sera i bułki tartej. Oba warianty są warte uwagi.
Kalafior zapiekany z żółtym serem
Składniki:
Kalafiora opłukać, osuszyć, podzielić na różyczki, gotować w lekko osolonej wodzie około 5 minut, odcedzić i odstawić do przestudzenia. Do miseczki wbić jajka, dodać śmietanę i masło, doprawić, dokładnie wymieszać. Pietruszkę i szczypiorek umyć, osuszyć, drobno pokroić, dodać do sosu i wymieszać. Różyczki kalafiora ułożyć w naczyniu żaroodpornym, posypać częścią sera, polać sosem i z wierzchu posypać pozostałym serem. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza. Zapiekać około 35 minut.
Kalafior zapiekany w serowej panierce
Składniki:
Kalafiora opłukać, osuszyć, podzielić na różyczki, blanszować w osolonym wrzątku około 5 minut, odsączyć, przestudzić. Przygotować panierkę: wymieszać bułkę tartą, tarty ser, paprykę i czosnek. Roztrzepać jajka ze szczyptą soli i 2 łyżkami wody. Blachę do pieczenia wyłożyć pergaminem, nasmarować go olejem. Różyczki kalafiora maczać w jajku, panierce i układać na blasze. Zapiekać w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza przez 15 minut.
Najprostszym pomysłem na letni lub wczesnojesienny obiad jest pieczony kalafior w całości. Proponujemy dwie wersje: łagodną i pikantną.
Kalafior pieczony w całości
Składniki:
Odciąć liście kalafiora, wykroić twardy głąb tak, by nie odciąć różyczek, opłukać, osuszyć, ugotować w całości na półtwardo (5 do 10 minut) w lekko osolonej wodzie. Ułożyć na blaszce, natrzeć olejem, posypać przyprawą i bułką tartą. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza około 40 minut.
Pikantny kalafior pieczony w całości
Składniki:
Z kalafiora usunąć liście i zdrewniałą łodygę, opłukać go i osuszyć. Jogurt połączyć w misce ze skórką i sokiem z limonki, chili, czosnkiem, kminkiem, curry, solą i pieprzem. Kalafiora zanurzyć w misce i równomiernie nasmarować go marynatą. Blachę do pieczenia posmarować olejem roślinnym, położyć na niej kalafiora w marynacie i wstawić do nagrzanego do 200 stopni Celsjusza piekarnika. Piec przez 30 – 40 minut, do zrumienienia.
Zobacz też: Placki z kalafiora - alternatywa dla placków ziemniaczanych [PRZEPISY]