Buraki to także świetny dodatek do obiadu. Zobaczcie, co z niego wyczarować:
Zakwas buraczany jest prosty do przygotowania. Na początku obieramy buraki ze skóry. Kroimy w cienkie plasterki. Można wykorzystać do tego robot kuchenny, który sprawnie potnie wszystko na plasterki. Następnie obieramy cebulę i kroimy ją także w plastry. Tym razem jednak plastry powinny być bardzo grube. Główkę czosnku zostawiamy w łupinkach, ale przecinamy w poprzek.
Te wszystkie warzywa przekładamy do dużego naczynia. Najlepiej jeśli będzie kamionkowe lub szklane. Wszystko zalewamy wodą. Dodajemy do tego skórkę z chleba na zakwasie. Mieszamy i dodajemy kilka listków laurowych oraz kilka ziarenek ziela angielskiego. Mieszamy. Naczynie przykrywamy talerzem. Musi być dodatkowo obciążony, na przykład drugim talerzem, a nawet kilogramem cukru czy mąki w opakowaniu. Wszystko przykrywamy ściereczką - najlepiej lnianą.
Tak zostawiamy na minimum pięć dni. Jeśli jest chłodno, warto zostawić go nawet na osiem czy dziesięć dni. Przepis na zakwas buraczanych - choć prosty - wymaga nieco cierpliwości. Ale naprawdę warto poczekać nawet półtora tygodnia!