Jak pozbyć się brzydkich zapachów z lodówki? Mokra gazeta to tylko jeden sposób

Z twojej lodówki brzydko pachnie? Wygląda na to, że czas na porządki! Sprawdźcie, co zrobić, by z usunąć przykre zapachy z lodówki i dobrze zadbać o jej czystość.

Brzydkie zapachy z lodówki to bardzo często sygnał, że coś jest nie tak z czystością. Niestety zdarza się, że mimo usunięcia przyczyny, zapach nadal się utrzymuje. Mamy dziś dla was kilka wskazówek, jak poradzić sobie z tym problemem. Jak zadbać o porządek w lodówce i jak usunąć brzydkie zapachy?

Regularnie czyść lodówkę

Mycie lodówki to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Jest jednak ono konieczne, aby sprzęt funkcjonował poprawnie i rzeczywiście chronił jedzenie przed zepsuciem. Należy pamiętać o myciu lodówki co najmniej raz na miesiąc. Jeśli pojawią się zabrudzenia - np. coś się rozleje lub spleśnieje - należy umyć ją od razu.

Uwaga! Jeśli wasze lodówki mają zbiornik na wodę z tyłu, nie zapomnijcie go umyć. Jeśli zdarzy się zabrudzenie, zawartość z lodówki może spłynąć z wodą po ściance, zatrzymać się w zbiorniku i zgnić lub spleśnieć. Nierzadko jest to przyczyną brzydkich zapachów w kuchni.

Przegląd zawartości

Gdy poczujecie przykry zapach z lodówki, zróbcie przegląd jej zawartości. Zdarza się, że przyczyną jest np. zapomniana natka pietruszki, dogorywają gdzieś przy ściance, pleśniejący ser czy niesprzątnięte rozlane mleko. Taki przegląd należy robić nie tylko wtedy, gdy coś zacznie śmierdzieć, ale także rutynowo - np. raz w tygodniu. Dzięki temu możemy sprawdzić, w jakim stanie są rzeczy, które kupiliśmy, zjeść je odpowiednio wcześnie i oczywiście przygotować listę zakupów.

Odpowiednie przechowywanie

Czasami okazuje się, że brzydki zapach nie jest spowodowany zabrudzeniem, ale cechami charakterystycznymi niektórych produktów. Niektóre gatunki serów, mocno przyprawione dania czy warzywa takie jak kapusta, cebula czy czosnek mogą pachnieć nie tyle brzydko, co intensywnie. Najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub przykrytych garnkach. Dzięki temu, gdy wstawimy do lodówki kolejne produkty, nie przesiąkną one innymi zapachami. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza gdy wstawiamy do lodówki desery - bita śmietana, lekkie ciasto łatwo wchłoną wędrujące po lodówce aromaty.

Zobacz wideo Tarta cytrynowa - doskonały bezowy deser

Brzydki zapach mimo porządku

Jeśli uda wam się usunąć przyczynę, ale brzydki zapach zostanie, możecie skorzystać z kupnych pochłaniaczy lub ich naturalnych zamienników. Jakich?

  • mokra gazeta - kilka stron zwykłej, czarno-białej gazety, zwijamy w kulkę, zwilżamy i umieszczamy w różnych zakątkach lodówki. Zamiast gazety można też użyć papierowego ręcznika.
  • woda z octem - roztwór wody z octem nadaje się zarówno do mycia półek lodówki, jak i do wykorzystania jako pochłaniacz zapachów. Wystarczy wlać trochę roztworu do miseczki i wstawić do lodówki. 
  • ziemniak lub jabłko - połówkę ziemniaka lub jabłka wystarczy położyć na spodeczku i umieścić w lodówce. Uwaga! Nie nadaje się ono potem do spożycia! Trzeba też pamiętać, by usunąć je w odpowiednim momencie, zanim samo zacznie być przyczyną brzydkiego zapachu.
  • cytrus z goździkami - kawałek cytryny lub pomarańczy z wbitymi w skórkę goździkami również ładnie pochłonie zapach. Najlepiej położyć go na talerzyku z odrobiną sody oczyszczonej.
  • żwirek dla kota - małą porcję (2-3 łyżki) kociego żwirku silikonowego można umieścić w miseczce lub np. w kubeczku po jogurcie. Doskonale pochłonie brzydki zapach.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.