W jakiej temperaturze suszyć grzyby? Nieodpowiednio suszone mogą zsinieć

Grzyby marynowane, czyli zazwyczaj grzyby w occie to pierwszy wybór, jeśli chodzi o zachowanie darów lasu na późniejsze miesiące. Wiele osób decyduje się też grzyby ususzyć. Jednak wystarczy jeden błąd, by cała praca poszła na marne.

Grzyby marynowane - dobrze, grzyby suszone - jeszcze lepiej

Suszone grzyby to chyba jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na ich wykorzystanie. Jeśli proces przejdzie gładko i bez komplikacji, jesiennymi zbiorami będziemy mogli cieszyć się jeszcze przez długie miesiące. W takiej formie nadadzą się idealnie wszędzie tam, gdzie i świeże, czyli w zupach, sosach czy potrawkach. Jednak należy wiedzieć, w jakiej temperaturze suszyć grzyby. W przeciwnym razie może nas spotkać bolesne rozczarowanie.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby? Najpierw przygotowanie

W tej kwestii nie należy się spieszyć. Grzyby, podobnie jak owoce czy warzywa przeznaczone do suszenia, wymagają trochę cierpliwości. Ich przygotowanie należy rozpocząć od starannego oczyszczenia. Najlepiej robić to niestety mechanicznie, za pomocą nożyka czy dość sztywnego, zwilżonego pędzelka, który pozwoli pozbyć się resztek ściółki oraz ziarenek piasku. Nie myjemy grzybów pod wodą! W przeciwnym razie namokną i będzie je trudniej wysuszyć.

Grzyby do suszenia kroimy w dość małe kawałki, a najlepiej plasterki, dzięki czemu szybciej się wysuszą. Następnie wybieramy metodę.

Chyba każdy kojarzy wiszące korale z grzybów nawleczonych na sznurek w babcinej spiżarce. Jest to jeden ze sprawdzonych sposobów. Należy jednak zadbać o to, żeby grzyby znajdowały się w przewiewnym miejscu, nienarażonym na niską temperaturę, najlepiej nad kuchenką lub grzejnikiem. Należy jednak być świadomym, że na takich grzybach łatwo osiadają zanieczyszczenia, na przykład kurz.

Lepszą opcją wydaje się więc suszenie w piekarniku albo suszarce. Grzyby układamy na blaszce lub sicie suszarki (są też specjalne siatki do wykorzystania w piekarniku). Każdy kawałek powinien być oddzielony od pozostałych, by nie powstały warstwy - wtedy woda z większą trudnością opuści wnętrze grzybów, a suszenie potrwa dłużej.

Zobacz wideo

W jakiej temperaturze suszyć grzyby?

Ten proces uda się tylko wtedy, gdy uzbroimy się w cierpliwość. Zbyt wysoka sprawi, że te mogą ususzyć się na zewnątrz, a pozostać wilgotne w środku. Przez to prawdopodobnie zsinieją i szybko zaczną pleśnieć. Zbyt niska temperatura zaś doprowadzi do bardzo powolnego suszenia grzybów. To strata nie tylko czasu i pieniędzy za prąd, lecz także grzybów, ponieważ, zanim się ususzą - zdążą się zepsuć.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby? Najlepiej ustawić piekarnik czy suszarkę do grzybów na wartość 40-50 stopni Celsjusza. Będzie wystarczająco ciepła, by wilgoć wyparowała z całej powierzchni, zanim nasze zbiory się zepsują. Jeśli grzyby suszymy w piekarniku, włączmy funkcję termoobiegu, a drzwiczki pozostawmy uchylone, by para wodna mogła swobodnie uciekać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.