Dobre leniwe to takie, które są elastyczne, miękkie i rozpływają się w ustach. Wszystko zależy od tego, ile dodamy mąki! Jeśli damy jej zbyt wiele mogą wyjść niestety zbyt gumowate. Ilość mąki w żadnym z przepisów, które znajdziemy w internecie czy w książkach kucharskich nie przekracza ok. 300 g. My też tego pilnujmy! Wybierajmy mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną.
Jaka mąka do klusek leniwych? Najczęściej do pierogów leniwych stosuje się dwa rodzaje mąki - mąkę pszenną oraz odrobinę mąki ziemniaczanej.
Na początek zajmijmy się twarogiem. Przekładamy go do głębokiej miski i posypujemy kilkoma szczyptami soli. Następnie rozgniatamy twaróg widelcem lub tłuczkiem do mięsa albo ziemniaków. Ewentualnie możemy go także blendować. Do tak przygotowanego sera dodajemy jajko i nadal ugniatamy masę.
Na oczyszczonym blacie lub stolnicy wsypujemy mąkę. Dodajemy masę serową, zagniatamy. Podsypujemy mąką, ale zachowujemy tu rozsądek. Pilnujemy, aby ciasto nie stało się zbyt twarde. Następnie formujemy z ciasta dwie kule. Uformowane fragmenty ciasta rozgniatamy i rozciągamy, tak aby utworzyć z nich podłużny wałek.
Wałek tniemy ostrym nożem na kluseczki o szerokości około 2 cm. W międzyczasie zagotowujemy wodę. Dodajemy szczyptę soli. Wrzucamy pierogi leniwe na wrzątek. Gdy wypłyną, wyławiamy je łyżką cedzakową. Gotowe!