Ziemniaki nie dla wszystkich. Mogą zaostrzać objawy choroby

Ziemniaki są podstawą wielu polskich obiadów. Gotowane, pieczone, w całości lub rozdrobnione, - uwielbiają je wszyscy. Niestety jednak nie wszyscy mogą je jeść. Chorzy, którzy cierpią na chorobę Leśniowskiego - Crohna muszą wprowadzić do swojej rutyny bardziej restrykcyjne zasady żywienia.

Choroba Leśniowskiego - Crohna to schorzenie, które atakuje nie tylko jelita, ale często rozwija się również w przełyku, żołądku, a nawet całym układzie pokarmowym. Ujawnia się u osób między 20. a 40. rokiem życia.

Zobacz wideo Kuleczki ziemniaczane. Tak wyglądają prawdziwe kulki mocy!

Chorzy zmagają się z ostrym bólem i skurczami po prawej stronie brzucha, częstym objawem są biegunki, wzdęcia i chroniczne zmęczenie. W łagodzeniu objawów choroby bardzo ważna jest dieta. 

Ziemniaki i inne produkty, które powinny być wykluczone w diecie

Chorzy na chorobę Leśniowskiego - Crohna nie powinni pić napojów gazowanych ani alkoholu. Powinno się stosować dietę ubogoresztkową, bogatą w białko, zwłaszcza zwierzęce, składniki mineralne i witaminy. Niewskazana jest także przetworzona żywność, produkty, które zawierają sztuczne słodziki. Ale to nie wszystko. Także niektóre z warzyw mają niekorzystny wpływ na chorych. Wśród nich znajdują się te wzdymające m.in. ziemniaki, brokuł, kalafior, groch i kapusta. Jedyna postać, w jakiej można spożywać ziemniaki to puree. Cierpiący na schorzenie powinni unikać też intensywnych przypraw i tłuszczu.

Rygorystyczna dieta w przypadku cierpiących na chorobę Leśniowskiego - Crohna nie trwa niestety tydzień ani miesiąc, a może towarzyszyć im przez całe życie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA