Sok z brzozy. Czy warto go pić? Uwaga: nie każdy powinien po niego sięgać

Chociaż sok z brzozy pozyskiwany jest w marcu i kwietniu, to pasteryzacja wydłuża czas jego przydatności. Poza sezonem można stawiać też na gotowe preparaty. Producenci opracowują je tak, by zachować możliwie dużo zalet soku z brzozy.

Sok z brzozy - pozyskiwanie i przechowywanie

W jaki sposób otrzymujemy sok z brzozy? Pozyskiwanie tego naturalnego surowca ma charakter wybitnie sezonowy. W naszym klimacie najczęściej robi się to w marcu lub na przełomie tego miesiąca i kwietnia. Problem tkwi w tym, że czas ten jest bardzo krótki. Trwa zwykle ok. trzech tygodni. Chociaż sok z brzozy można pozyskiwać też z liści lub pączków, to za najcenniejszy jego rodzaj uchodzi płyn pozyskiwany poprzez nacięcie zrobione w pniu drzewa. Nazywany bywa też oskołą lub brzozowiną. 

Woda z brzozy a długie przechowywanie

Jak długo woda z brzozy może być przechowywana? Okres jej przydatności do spożycia trwa ok. 3 - 4 dni i to pomimo umieszczenia w lodówce. Niekiedy stosuje się też sposoby przedłużające jej trwałość - choćby dodaje miód lub kwasek cytrynowy. 

Sok z brzozy można pasteryzować, ale traci wówczas część właściwości prozdrowotnych. Ubywa choćby obecnej w świeżym płynie witaminy C. Ponieważ napój ten jest cenny dla naszego zdrowia jesienią i zimą, to możemy też sięgnąć po gotowe preparaty obecne na rynku przez cały rok. 

Sok z brzozy - właściwości. Dlaczego warto go pić?

Dlaczego warto pić sok z brzozy? Właściwości tego naturalnego napoju o neutralnym smaku są nieocenione. Przede wszystkim obecność kwasów jabłkowego i cytrynowego sprawia, że świeża oskoła posiada wiele witaminy C. Jest również bogatym źródłem:

Taki skład sprawia, że w bardzo różnych sytuacjach możemy stosować sok z brzozy. Właściwości tego napoju sprawiają, że może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Można używać go wprost na skórę lub włosy. Wówczas można liczyć na szybsze gojenie się ran lub wzmocnienie włosów. 

Sok z brzozy do picia wpływa korzystnie na bardzo wiele aspektów naszego zdrowia. Jesienne i zimowe spożywanie tego napoju pomaga wzmocnić odporność w starciu z wirusami. Sok brzozowy ma działanie przeciwbólowe - zapobiega m.in. bólom reumatycznym i wykazuje działanie przeciwko gorączce. Przeciwdziała on również anemii, zakrzepicy i chorobom niedokrwiennym serca. Picie soku z brzozy zaleca się także osobom mającym problemy ze strony układu pokarmowego (wrzody żołądka), wątroby i cierpiącym z powodu kamieni nerkowych. Oskoła jest też ceniona w przypadku nadpotliwości stóp - wówczas praktykuje się ich moczenie w soku. 

Sok z brzozy - przeciwwskazania do stosowania

Czy absolutnie każdy powinien pić sok z brzozy? Przeciwwskazania istnieją, ale są stosunkowo nieliczne. Przede wszystkim spożywanie tego napoju jest niewskazane w przypadku osób cierpiących na alergię na pyłek brzozy. Dodatkowo nie powinni go pić chorzy na niewydolność układu moczowego.

Sok z brzozy. Jak pić go dla lepszego zdrowia?

W jaki sposób dawkować sok z brzozy? Jak go pić dla poprawy zdrowia? W przypadku gotowych preparatów postępujemy zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Świeżą lub pasteryzowaną oskołę pije się z reguły w trakcie kuracji trwającej 2-3 tygodnie. Wówczas to pije się ją trzy razy dziennie - za każdym razem po ćwierć szklanki. 

Zobacz też: Sok brzozowy - przechowywanie. Jak przechowywać soki, aby nie straciły swoich właściwości?

Zobacz wideo Czy sok z buraka zapobiega białaczce? [NaZdrowie]
Więcej o:
Copyright © Agora SA