Więcej kulinarnych porad znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.
Na opakowaniach z jajkami widnieje data, która może błędnie sugerować, że po jej przekroczeniu jajka są już niezdatne do jedzenia. Dlaczego błędnie? W przypadku jajek oraz wielu innych produktów nadruk dotyczy minimalnej trwałości, a nie przydatności do spożycia. Co to oznacza?
Datę przydatności do spożycia zapisuje się słowami "należy spożyć do" i mówi o tym, że po tym terminie, produkt może być zepsuty i jego zjedzenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Data minimalnej trwałości, czyli "najlepiej spożyć przed" to informacja od producenta, że po tym terminie jakość produktu może się pogorszyć (np. zmienić konsystencję lub się rozwarstwić), lecz niekoniecznie będzie zagrażał zdrowiu. W takim wypadku należy zastosować zasadę "powąchaj, posmakuj, obejrzyj", będącą jednocześnie hasłem kampanii marki Too Good To Go.
Jajka należą do grupy produktów, które oznacza się właśnie terminem minimalnej trwałości. Czyli po jego upływie mogą być ciągle dobre. Jak się o tym przekonać? Wystarczy przeprowadzić prosty test. W naszym wideo pokazujemy, jak to zrobić.
Jak sprawdzić świeżość jajka? Do miski wlewamy wodę. Do środka ostrożnie wkładamy jajko i obserwujemy, co się z nim dzieje. Jeśli opada na dno, jest bardzo świeże, jeżeli zaś unosi się na powierzchni - powinniśmy je wyrzucić. Co jeśli jest gdzieś pomiędzy? Nie jest najlepszej świeżości, ale dalej nadaje się do jedzenia.
A co zrobić z jajek? Sprawdźcie genialne pomysły na jajka w innych odsłonach, niż sadzone czy na miękko: