Danie banalnie proste, ale jeden błąd może wszystko zepsuć. Jak uratować zbyt kwaśny bigos?

Lubicie bigos? My też - to w końcu jedno z najsmaczniejszych dań z kapusty. Doskonale sprawdzi się w chłodną, jesienną pogodę, ale tylko jeśli będzie smaczny, odpowiednio słony i nie za kwaśny. Co zrobić, jeśli zdarzy się wpadka? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Bigos to danie, które wymaga długiego przygotowywania. Kapusta i grzyby muszą dobrze zmięknąć i nasycić się pysznym smakiem. Obawiacie się, że po tak pracochłonnym procesie okaże się, że danie jest zbyt kwaśne lub za słone? Bez obaw - mamy dla was kilka trików, które pozwolą naprawić smak bigosu, jeśli coś pójdzie nie tak.

Jak uratować za kwaśny bigos?

To, jak kwaśny powinien być bigos, zależy od naszych indywidualnych preferencji smakowych. Delikatniejszy w smaku bigos uzyskamy, jeśli wcześniej wypłuczemy kiszoną kapustę pod bieżącą wodą. Ale co zrobić, gdy okaże się, że danie nadal jest zbyt kwaśne?

  • Najprostszym sposobem jest dodanie odrobiny cukru lub miodu. Kwaśny smak zostanie zniwelowany przez słodycz.
  • Podobnie zadziała odrobina powideł śliwkowych lub wędzonych bądź suszonych śliwek. Kroimy je w paseczki i wrzucamy do bigosu - zyska dodatkową nutę smakową.
  • Dodatek poszatkowanej słodkiej kapusty również pomoże zniwelować kwaśny smak. 
Zobacz wideo Fuczki, czyli placki z kiszonej kapusty

A co jeśli bigos jest za słony?

Do bigosu trafiło za dużo soli? Zdarza się! Na szczęście można je uratować, choć wszystko zależy od tego, jak bardzo przesolone jest danie.

  • Podobnie jak w wypadku zbyt kwaśnego smaku, możemy dodać poszatkowaną słodką kapustę, wymieszać i dusić razem z pozostałymi składnikami.
  • Surowy ziemniak wrzucony do bigosu wyciągnie nadmiar soli. To sposób, który można zastosować przy wielu różnych daniach. Należy jednak pamiętać, żeby wyjąć ziemniaka i wyrzucić - nie będzie już nadawał się do jedzenia.
  • Czasami wystarczy dodanie dodatkowej porcji passaty pomidorowej lub pokrojonego na kawałki pomidora. Najlepiej, by był to produkt nieprzyprawiany (niesolony) - po prostu rozdrobnione pomidory - w innym wypadku sposób nie będzie skuteczny.
  • Soli jest naprawdę za dużo? Być może konieczne będzie przepłukanie wodą całego bigosu. Niestety w takiej sytuacji tracimy niemal cały smak. Przepłukany bigos należy podlać aromatycznym rosołem i dodać przecier pomidorowy.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.