Przepis na uszka. Jak i kiedy przygotować uszka do barszczu?

Przepis na uszka jest prosty i łatwy w przygotowaniu, jednak w nawale przedświątecznych obowiązków niekoniecznie należy zostawiać go na ostatnią chwilę. Kiedy najlepiej przygotować uszka?

Przepis na uszka z grzybami. Sprawdzona receptura

Przepis na uszka to stosunkowo łatwa receptura, która nie powinna przysporzyć problemów nawet początkującym kucharzom. Sekret udanych uszek tkwi w cieście, które musi być sprężyste i elastyczne i dobrze się kleić, aby uszka nie rozgotowały się. Nim jednak przejdziemy do ciasta, warto najpierw przygotować farsz. Przepis na uszka z grzybami to najpopularniejszy sposób przygotowania tych niewielkich pierożków na wigilijny stół. Podawane są one z aromatycznym barszczem czerwonym (najczęściej na zakwasie), tworząc wspólnie wyjątkowo smaczne połączenie. Do przygotowania uszek z grzybami najczęściej wykorzystujemy grzyby suszone - prawdziwki i borowiki, które uprzednio należy dokładnie wypłukać i namoczyć na kilka godzin. 

Namoczone grzyby odcedzamy i kroimy w drobną kosteczkę. Jedną średnią cebulę również siekamy drobno i podsmażamy na złoto na oleju. Następnie dodajemy grzyby i wszystko razem dokładnie mieszamy i smażymy przez kilka minut. Następnie zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do wystygnięcia. Kiedy farsz przestygnie dodajemy do niego żółtko jajka i bułkę tartą, tak aby całość uzyskała gęstą konsystencję. Tak przygotowane nadzienie możemy wykładać na ciasto.

Ciasto na uszka. Przepis, który każdy dobrze zna

Ciasto na uszka przepis posiada identyczny co ciasto na pierogi. Wystarczą nam więc podstawowe składniki:

  • mąka typ 450
  • jajko
  • ciepła, przegotowana woda
  • szczypta soli.

Dwie lub trzy szklanki mąki przesiewamy na stolnicę. Robimy zagłębienie w mące, do którego wbijamy jajko i dodajemy szczyptę soli i powoli zaczynamy wyrabiać ciasto. Od czasu do czasu dolewamy po trochę ciepłej wody, cały czas kontrolując konsystencję ciasta. Wyrabiamy tak długo, aż stanie się elastyczne i zacznie samo odchodzić od ręki. Następnie pozostawiamy je na pół godziny pod przykryciem, aby "odpoczęło". Po tym czasie możemy je rozwałkowywać i wykrawać uszka.

Po ulepieniu uszka wrzucamy do wrzątku i gotujemy około czterech minut od momentu wypłynięcia (pamiętajmy by do wody dodać odrobinę oleju, wtedy uszka nie skleją się podczas gotowania). Gdy wystygną możemy je podzielić na porcje i zamrozić. Uszka warto bowiem przygotować 2-3 tygodnie przed świętami, gdyż mogą one bez problemu przetrwać ten czas w zamrażalniku, nie tracąc nic ze swojego smaku. 

Jak zrobić uszka wigilijne szybko i łatwo?

Klejenie uszek nie jest twoją mocną stroną i zajmuje ci bardzo dużo czasu? Zastanawiasz się jak zrobić uszka wigilijne i nie spędzić przy tym całego dnia? Nic prostszego! Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalną pierożnicę, która zdecydowanie skraca czas potrzebny na przygotowanie uszek na wigilię. Pierożnica to nic innego jak forma posiadająca otwory (zazwyczaj od 30-50) na które nakładamy ciasto, następnie farsz i ponownie ciasto. Dzięki jej wykorzystaniu jednorazowo uzyskujemy kilkadziesiąt uszek, których lepienie pojedynczo zajęłoby znacznie więcej czasu.

Zobacz też: Barszcz czerwony wigilijny - przepis na świąteczną zupę

Zobacz wideo Jak przygotować tradycyjny barszcz z uszkami?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.