Przepis na kopytka tradycyjne. Dobrze przygotuj ziemniaki, a wyjdą perfekcyjne

Jak zrobić dobre kopytka? Kluczem jest wybranie dobrych ziemniaków i odpowiednie przygotowanie. Mamy dziś dla was przepis na pyszne, tradycyjne kopytka - sprawdźcie, jak je zrobić.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Kopytka to jedno z najsmaczniejszych dań, które można przygotować z ziemniaków. Mięciutkie, zanurzone w sosie lub oprószone białym serem, smakują wprost wyśmienicie. Jak je przyrządzić, aby wyszły idealne? Mamy dla was przepis i kilka porad.

Kopytka ziemniaczane - przepis

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków,
  • 2 szklanki mąki pszennej + odrobina do podsypania,
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 1 jajko,
  • 2 łyżki oleju roślinnego lub rozpuszczonego masła,
  • sól do smaku

Jak zrobić kopytka ziemniaczane?

Ziemniaki obieramy ze skórki i gotujemy do miękkości. Studzimy je i przepuszczamy przez praskę. Przekładamy do dużej miski, dodajemy mąkę oraz mąkę ziemniaczaną, a także jajko oraz olej. Dłonią wyrabiamy ciasto i zagniatamy je w kulkę.

Kulę dzielimy na cztery części. Blat podsypujemy mąką i formujemy na kształt wałka o grubości ok. 1,5-2 cm. Kroimy go pod skosem na kluseczki o długości około 3-4 cm. Postępujemy tak z każdym kawałkiem ciasta.

Zobacz wideo Prosty sposób na kopytka z pesto z pietruszki

W dużym garnku zagotowujemy wodę z odrobiną soli. Porcjami wrzucamy kopytka, gotujemy je przez 3 minuty po wypłynięciu na powierzchnię. Wyjmujemy je łyżką cedzakową i odsączamy.

Jak podawać kopytka ziemniaczane?

Do kopytek można przygotować sos grzybowy lub mięsny. Doskonale smakują podane z twarogiem i podsmażoną cebulką (może być ze skwarkami). Niektórzy podają kopytka na wzór włoskich gnocchi - z zielonym lub czerwonym pesto. Na drugi dzień kopytka można odsmażyć na patelni na rumiano.

Kopytka ziemniaczane - wskazówki

  • do przygotowywania kopytek wybierzcie ziemniaki typu C (np. Agnes, Ametyst, Finezja, Gawin, Tajfun), które mają dużą zawartość skrobi,
  • ziemniaki muszą dobrze ostygnąć przed dodaniem pozostałych składników. Dajmy im odpocząć i odparować,
  • mąkę podsypujmy etapami - może ona sprawić, że ciasto będzie zbyt twarde. Jeśli ciasto będzie zbyt luźne, podsypmy więcej mąki przed uformowaniem wałka.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.