Bigos z kiszonej kapusty. Tradycyjna receptura idealnie sprawdzi się na świątecznym stole

Bigos z kiszonej kapusty jest nieodłącznym i swoistym symbolem polskiej kuchni. Potrawa wywodząca się z kuchni szlacheckiej, swoją prostotą i głębokim smakiem, uwodzi podniebienia Polaków od wielu pokoleń. Wyjątkowości temu daniu nadaje szczególne połączenie kilku gatunków mięs.

Więcej przepisów na gazeta.pl

Bigos z kiszonej kapusty to tradycyjne danie kuchni polskiej, białoruskiej, ukraińskiej i rosyjskiej. Historia tego dania sięga już XVII wieku, kiedy to w kuchniach ówczesnej szlachty, raczono się połączeniem kwaśnej kapusty i grubo krojonych kawałków dziczyzny, drobiu i wołowiny. Tradycyjna receptura na bigos z kiszonej kapusty nie uległa wielkim zmianom od wieków, dlatego smakując to danie, możemy myślami przenieść się w zamierzchłe czasy. Bigos z kiszonej kapusty musi zawierać 3 rodzaje mięsa i co najważniejsze — świetnej jakości kiszoną kapustę. Nie każdy wie jednak, jaki jest sekret idealnego smaku tego tradycyjnego dania.

Bigos z kiszonej kapusty - przepis

  • Dwa litrowe słoiki kapusty kiszonej (najlepiej swojskiej)
  • Około 600 g. piersi gęsi ze skórą (może być kaczka)
  • około 800 g. łopatki wieprzowej (może być karkówka)
  • Litr wody
  • 6,7 ziaren ziela angielskiego
  • 4 liście laurowe
  • 1.5 łyżki cukru
  • czubata łyżka majeranku
  • 2 koncentraty pomidorowe
  • 260 g. ulubionej kiełbasy
  • Łyżeczka przyprawy uniwersalnej lub odrobina maggi

 Bigos z kiszonej kapusty - sposób przygotowania

Pierwszym i najważniejszym krokiem w przygotowaniu tradycyjnego bigosu z kiszonej kapusty jest zaopatrzenie się w dobrej jakości kapustę kiszoną - powinna być domowa lub ze sprawdzonego źródła. Kapustę należy dokładnie przepłukać pod zimną wodą - jeżeli lubimy kwaśny smak, wystarczy przepłukać jeden lub dwa razy. W międzyczasie należy przygotować pierś z gęsi lub kaczki - pokroić na większe kawałki i włożyć do naczynia z odsączoną kapustą, zalać wodą Ważne jest, by filet z kaczki lub gęsi był ze skórą. Dodać liście laurowe oraz ziela angielskie. Całość gotować na wolnym ogniu, aż mięso z drobiu stanie się miękkie. Gdy drób jest miękki, odstawiamy bigos na noc w chłodnym miejscu.

Drugi dzień gotowania bigosu z kiszonej kapusty to czas na dodanie mięsa z łopatki. Należy je pokroić w większą kostkę i przyprawić według uznania (warto dodać cukier, jeśli kapusta jest zbyt kwaśna). Kiedy wieprzowina zaczyna mięknąć, pora na dodanie majeranku (wieprzowina uwielbia to zioło) oraz maggi lub przyprawy uniwersalnej Wszystko razem gotować do miękkości na wolnym ogniu.

Teraz należy odłożyć bigos do ostygnięcia.

Następnego dnia, gdy kapusta już dobrze połączyła się z mięsem, bigos należy powtórnie zagotować. Po zagotowaniu dodać pokrojoną w krążki kiełbasę. Kiedy całość się zagotuje, dodajemy koncentrat pomidorowy, wedle uznania. Warto wzbogacić bigos o kilka suszonych grzybów oraz śliwek. Kiedy wszystkie składniki połączą swoje smaki, podlewamy odrobiną wytrawnego alkoholu (koniaku lub wina), ten krok jednak można pominąć. Gorący bigos można przełożyć do słoików i zawekować. Podawać według uznania, z pieczywem lub tłuczonymi ziemniakami.

Zobacz wideo

Żeby bigos z kiszonej kapusty był idealny, powinien być przygotowywany co najmniej 2 dni. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie składniki idealnie się połączą, a nasze danie zyska iście staropolski wymiar i niepowtarzalny smak. Bigos z kiszonej kapusty przygotowany w ten sposób, na pewno zrobi furorę na świątecznym stole.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.