Jak gotujemy ziemniaki? Wkładamy je do zimnej czy gorącej wody? Temperatura ma ogromne znacznie

Choć gotowanie ziemniaków nie wydaje się zbytnio skomplikowaną czynnością, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że może to robić w nieprawidłowy sposób. Kluczowa jest bowiem temperatura wody, do której wrzucamy surowe warzywo. Zatem jak gotuje się ziemniaki?

Lubisz eksperymentować w kuchni? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Ziemniaki to nieodłączny element niemal każdego domowego obiadu. Mogłoby się wydawać, że ich przygotowanie to jedna z najprostszych czynności, nawet dla początkującego kucharza. Warto jednak wiedzieć, jak robić to w prawidłowy sposób, aby ziemniaki zachowały wszystkie wartości odżywcze. 

Jak gotujemy ziemniaki? Najważniejszym elementem jest odpowiednia temperatura wody

Większość osób w pierwszej kolejności obiera ziemniaki, następnie zalewając je zimną wodą i dodając soli. Nie jest to jednak do końca dobra metoda, gdyż pozbawia ziemniaków wartości odżywczych. Stąd też najlepiej wrzucić ziemniaki i sól do wody dopiero po jej zagotowaniu.

Woda musi się zagotować, czyli jak gotować ziemniaki, żeby nie straciły wartości 

Ziemniaki są bogate w wiele witamin i minerałów tj.: potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez i mangan, witaminy B1, B5, B6, A, C, E, K i PP. Niestety ziemniaki znajdujące się zbyt długo w zimnej wodzie, są tych wszystkich wartości pozbawiane. Jeśli chcemy przygotować ziemniaki nieco szybciej, to możemy je obrać i zalać zimną wodą na maksymalnie 10 minut. Po tym czasie muszą być od razu wrzucone do wrzątku. Warto pamiętać o gotowaniu ich na średnim ogniu, aby znajdująca się w nich skrobia gotowała się równomiernie. Ze wsypywaniem soli również warto zaczekać do momentu gotowania się wody, choć wynika to już z innego powodu. Sól wsypana do garnka z zimną wodą może z czasem zacząć uszkadzać jego wewnętrzną powierzchnię. W efekcie czego garnek może miejscowo rdzewieć, a gotowane w nim jedzenie będzie się przypalać i przywierać. 

Jak wykorzystać wodę po gotowaniu ziemniaków? 

Woda po gotowaniu ziemniaków również jest cenna w wiele właściwości, gdyż ziemniaki mimo wszystko trochę swoich minerałów do niej oddają. Zamiast ją wylewać, można śmiało wykorzystać jako bazę do zupy lub sosu. Jeśli jesteśmy zaś miłośnikami kwiatów, to wodę możemy przestudzić i wykorzystać do podlewania roślin. Będzie ona dla nich doskonałym nawozem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.