Miód akacjowy - jak go rozpoznać, jakie ma właściwości i ile kosztuje?

Miód akacjowy to jeden z najpopularniejszych miodów, produkowanych przez pszczoły z polskich pasiek. Dowiedz się, jak smakuje i przy jakich dolegliwościach warto po niego sięgać.

Miód akacjowy – jak rozpoznać ten rodzaj miodu?        

Jednym z najchętniej wybieranych miodów, jest miód akacjowy. Jak rozpoznać ten produkt, wytwarzany przez pracowite pszczoły? Pierwszą rzeczą, którą od razu zaobserwujesz, jest jego wyjątkowo jasna barwa, najczęściej jasnosłomkowa. Miód w płynnej konsystencji może wydawać się niemal przezroczysty. Kosztując miód, rozpłyniesz się nad jego subtelnym smakiem o niezwykłej słodkości, za którą kochają go również dzieci. Nie przejdziesz też obojętnie obok jego intensywnego, kuszącego zapachu delikatnych kwiatów akacji.

Miód akacjowy posiada płynną, dość rzadką konsystencję, a dzięki dużej zawartości fruktozy wolno krystalizuje i może zachować swą leistą postać nawet do kilkunastu miesięcy od daty rozlewu. Po krystalizacji miód akacjowy staje się nieco ciemniejszy, zabarwiając się na kremowy lub żółty kolor.

Miód akacjowy – właściwości wyjątkowego produktu  

Miody, powstające dzięki ciężkiej pracy pszczół, skrywają w sobie wiele cennych witamin i minerałów, sprawdzając się przy zwalczaniu niektórych dolegliwości. Co może dać Ci miód akacjowy? Właściwości jasnosłomkowego, słodkiego płynu docenią osoby, borykające się ze stanami zapalnymi układu trawiennego, stanami kurczowymi jelita cienkiego i grubego, schorzeniami trawiennymi, chorobami wrzodowymi czy nadżerkami. Miód akacjowy wykazuje dobroczynne działanie na błonę śluzową żołądka, wspomagając jej regenerację. Działa też detoksykacyjnie na wątrobę. Z uwagi na wysoką zawartość fruktozy, po miód akacjowy mogą sięgać osoby z łagodną postacią cukrzycy. Naturalny specyfik znakomicie sprawdza się również jako pomoc przy podrażnieniach i bólu gardła. Można go stosować przy przeziębieniach czy kaszlu.  

Słodki miód akacjowy ułatwia zasypianie, wycisza, wpływa pozytywnie na samopoczucie i pomaga wzmacniać osłabiony organizm. Warto sięgać po niego wspierająco podczas leczenia chorób bakteryjnych i zapalnych nerek, jak i przy problemach z układem moczowym. Ponadto, zawarte w nim substancje działają korzystnie na układ krwionośny oraz serce.

Miód akacjowy obfituje zarówno w witaminy z grupy B, jak i związki mineralne (m.in. wapń, fosfor, żelazo, potas i magnez). W niewielkich ilościach znajduje się w nim także biotyna, kwas foliowy i pantotenowy. 

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Miód akacjowy – cena 

Ile kosztuje słodki miód akacjowy? Cena litrowego słoika miodu, wytwarzanego z nektaru kwiatów robinii akacjowej (tzw. białej lipy), wynosi około 40-45 zł. Decydując się na jego zakup, kieruj się wysoką jakością. Chcąc korzystać z wyjątkowych właściwości, skrywanych w słodkich miodach, sięgaj po naturalne produkty, pochodzące z certyfikowanych pasiek. Miód akacjowy możesz zakupić stacjonarnie lub za pośrednictwem sklepów internetowych, oferujących w sprzedaży prawdziwe miody. Wybierając produkt, zwróć uwagę na jego skład, aby przypadkiem nie nabyć miodu sztucznego, pozbawionego właściwości prozdrowotnych i substancji bioaktywnych.

Miód akacjowy – jak spożywać produkt, by jak najlepiej czerpać z jego właściwości?

Jednym z miodów, cenionych za wyjątkowo słodki smak, jest miód akacjowy. Jak spożywać ten niezwykły produkt? Możesz jeść go codziennie, aby wzmacniać swoją odporność. Dodawaj go do ciepłej wody z miodem i cytryną lub spożywaj go w nierozcieńczonej postaci. Pamiętaj jednak, by nie rozpuszczać miodu w zbyt gorącej wodzie – wysoka temperatura przyczyni się do tego, że jasnosłomkowa substancja utraci wiele swych wyjątkowych właściwości. Miód akacjowy może z powodzeniem zastąpić cukier, który stosujesz do słodzenia herbaty bądź kawy. Idealnie sprawdza się też jako dodatek do owsianki, jogurtu czy sałatek.  

Zobacz też: Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? Garść sprawdzonych porad

Więcej o:
Copyright © Agora SA