Potrawy wigilijne w Anglii? 24 grudnia dla Brytyjczyków jest zupełnie zwyczajnym dniem

Potrawy wigilijne w Anglii tak naprawdę nie istnieją, gdyż w Wielkiej Brytanii nie ma zwyczaju zbierania się przy stole w wigilię. Brytyjczycy zasiadają do uroczyście zastawionego stołu dopiero w Święto Bożego Narodzenia. Co znajduje się na ich talerzach?

Jakie potrawy wigilijne w Anglii? Dlaczego na wyspach nie obchodzi się wigilii?

Potrawy wigilijne w Anglii nie mają racji bytu, gdyż w kraju tym nie obchodzi się wigilii jako szczególnego dnia. Tego rodzaju praktyka jest charakterystyczna dla tradycji polskiej i jeszcze kilku innych krajów chrześcijańskich, ale w Wielkiej Brytanii, gdzie dominują przedstawiciele Kościoła Anglikańskiego, nie ma takiego zwyczaju. Brytyjczycy nie obchodzą także drugiego dnia świąt, u nas popularnie zwanego świętem Świętego Szczepana. Tak naprawdę świętowanie Bożego Narodzenia na Wyspach Brytyjskich ogranicza się jedynie do dnia 25 grudnia, kiedy przypada Święto Bożego Narodzenia.  

Dania wigilijne w Anglii. Co pojawia się na świątecznym stole?

Jak już wspomniano, dania wigilijne w Anglii nie są przygotowywane. Mieszkańcy Anglii skupiają się w całości na przygotowaniu uroczystego obiadu świątecznego, na którym rodziny zbierają się w Święto Bożego Narodzenia. Takie rodzinne świętowanie na Wyspach Brytyjskich nie może obejść się bez pieczonego indyka. Pokaźnych rozmiarów indyk nadziewany jest na wiele sposobów - do jego wnętrza trafiają owoce, warzywa, przyprawy aromatyczne, a nawet chleb. Zdarza się, że zamiast indyka wybierana jest na danie główne gęś lub kaczka. Niemniej jednak zawsze dominującą rolę odgrywa tu drób. Mięso podaje się zazwyczaj w towarzystwie pieczonych warzyw: marchewki, pietruszki, brukselki czy ziemniaków. Na stole wśród dań mięsnych pojawiają się także zapiekane wieprzowe parówki. Mięsiwa podawane są zazwyczaj w towarzystwie sosu pieczeniowego.

Zobacz wideo Kanapka z pieczonym indykiem - przepis

Tradycyjne potrawy świąteczne w Anglii. Christmas pudding

Tradycyjne potrawy świąteczne w Anglii to także słodkie smakołyki. Wśród nich najważniejszą rolę pełni tzw. Christmas pudding, czyli ciasto, w którym znajdziemy mieszankę rodzynków, bułki tartej, jajek, przypraw oraz alkoholu. Zwraca się uwagę na szczególną trwałość tego deseru - w niektórych domach praktykuje się zjadanie puddingu przygotowywanego rok wcześniej przed świętami. Ważnym zwyczajem dotyczącym tego smakołyku jest to, że w jego przygotowaniu powinien uczestniczyć każdy z domowników i podczas mieszania może on wypowiedzieć swoje życzenie, które powinno się spełnić. 

Christmas Pudding. Zdjęcie ilustracyjneChristmas Pudding. Zdjęcie ilustracyjne Steve Allen / shutterstock

Potrawy świąteczne w Anglii. Lista, którą warto poznać!

Potrawy bożonarodzeniowe w Anglii to lista niezwykle wykwintnych specjałów, których trudno szukać na co dzień na stołach w zwykłych domach. Wśród nich najpopularniejsze są oczywiście:

  • pieczony, nadziewany indyk
  • plum pudding
  • bulion szkocki
  • pigs in blanket
  • whisky cake
  • mince pies
  • sherry trifle.

Zobacz też: Wykwintne dania na Boże Narodzenie. Co zaserwować na świąteczny obiad?

Więcej o: