Przepis na "prawdziwy" bigos Magdy Gessler. Sekret tkwi w pominięciu jednego kroku

Trudno wyobrazić sobie bardziej polskie danie niż bigos. Ta potrawa jest obowiązkową pozycją w świątecznym menu i w każdym domu smakuje inaczej. Jak zrobić prawdziwy bigos? Magda Gessler podpowiada, by pominąć jeden krok.

Więcej pysznych przepisów znajdziesz na stronie www.gazeta.pl

Tradycyjny polski bigos ma być kwaśny, aromatyczny i  pełen mięsa. To danie uwielbiamy za pewnego rodzaju dowolność - gotujemy go na "swój smak", czasem dodajemy czegoś więcej, czasem mniej, jeden składnik zastępujemy drugim, a inny zupełnie pomijamy. Magda Gessler podpowiada, co zrobić, by bigos był niepowtarzalny i wręcz pachniał polskością. Wystarczy zadbać o kilka rzeczy i absolutnie nie dodawać koncentratu. 

Prawdziwy bigos - przepis:

Warto zaznaczyć, że proporcje składników można dowolnie zmieniać. Używaj produktów w ilości, która ci odpowiada.

Składniki:

  • 50 - 70 dag kiszonej kapusty 
  • 30 - 45 dag białej kapusty
  • 3 cebule
  • garść wędzonych śliwek
  • łyżeczka słodkiej papryki
  • ok. pół kilograma różnych mięs (świetnie sprawdzi się dziczyzna, jak również dobrej jakości wołowina i wieprzowina)
  • 2 wędzone kiełbaski (jeśli uda się dostać, kiełbasa z dzika będzie idealna, jeśli nie - użyj kiełbaski wieprzowej)
  • dwie garści suszonych grzybów, najlepiej borowików
  • olej do smażenia
  • słonina do wyłożenia garnka
  • przyprawy: pieprz, sól, liście laurowe, ziela angielskie, ziarna jałowca i kminek

Prawdziwy bigos - sposób przygotowania:

  1. Dzień przez planowanym przyrządzaniem bigosu, namocz suszone grzyby oraz śliwki. Grzyby zalej ciepłą wodą i pozostaw na całą noc. Śliwki nie potrzebują całej nocy - wystarczy kilka godzin, by trochę zmiękły.
  2. Mięso pokrój w kostkę i podsmaż na patelni. Podduś chwilę, w między czasie poszatkuj białą kapustę, pokrój na kawałki namoczone grzyby i śliwki.
  3. Gdy mięso już się "zamknie", przełóż je do garnka, a na pozostałym na patelni tłuszczu zeszklij posiekaną cebulkę, dodaj kiszoną kapustę (nie płucz jej wcześniej, bigos ma być kwaśny) oraz przyprawy - liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec i słodką paprykę. Możesz podlać odrobiną wody. Całość zagotuj.
  4. Do garnka z mięsem dodaj poszatkowana białą kapustę, kminek, grzyby i śliwki razem z płynami, w których się moczyły i gotuj, co jakiś czas mieszając.
  5. Osobny garnek wyłóż słoniną i przełóż do niego zawartość patelni oraz garnka z kapustą. Dolej kwas z kiszonej kapusty, dopraw do smaku solą i pieprzem (według uznania możesz również dosłodzić). Bigos gotuj na wolnym ogniu przez około 2 godziny, co jakiś czas mieszając.
  6. Po tym czasie odłóż bigos do schłodzenia na całą noc. Następnego dnia gotuj go przez pół godziny i znów odstaw do ostudzenia. Tę czynność powtarzaj przez co najmniej 3 dni, po upływie tego czasu bigos będzie najlepszy.

Prawdziwy staropolski bigos nie ma w składzie koncentratu pomidorowego, bo jest on zupełnie niepotrzebny i jego dodatek zaburzyłby wyjątkowość tej potrawy. Jeśli jednak chcesz podbić smak swojego dania, dodaj czerwone wytrawne  wino lub koniak. Dzięki temu twój bigos nabierze charakteru i będzie absolutnie przepyszny.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.