Bez nich nie ma świąt. Przepis na uszka z grzybami

Są dania, bez których nie wyobrażamy sobie wigilijnego stołu. Należą do nich niewątpliwie uszka z grzybami. Urozmaicą smak każdego barszczu, nadając mu leśny, aromatyczny charakter. Wiemy, co zrobić, aby nie rozkleiły się podczas gotowania. Wystarczy pamiętać o jednej rzeczy.

Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Tradycyjne uszka z grzybami goszczą na wigilijnych stołach wielu Polaków. Choć ich przygotowanie jest podobne do pierogów, wymagają większej precyzji i cierpliwości przy sklejaniu. Z naszym przepisem wyjdą cudownie miękkie, z delikatnym ciastem i obłędnym farszem. Zachwyt gości gwarantowany!

Zobacz wideo

Uszka z grzybami. Tego będziesz potrzebować

Farsz:

  • 60 g suszonych grzybów leśnych
  • 2 cebule
  • 30 g masła
  • sól, świeżo zmielony, kolorowy pieprz
  • szklanka wody
  • 1/4 szklanki bułki tartej
  • żółtko

Ciasto:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 3/4 szklanki gorącej wody
  • szczypta soli
  • 30 g masła
  • żółtko

Sposób przygotowania idealnych uszek z grzybami

Farsz:

1. Włożyć grzyby do małego garnka i zalać wodą. Pod przykryciem, na bardzo małym ogniu gotować około 25 minut.

2. Pokroić drobno cebulę i zeszklić na maśle. Następnie dodać ugotowane grzyby (wodę z gotowania można zachować do barszczu lub sosu na bazie grzybów. Jest bardzo aromatyczna!). Doprawić solą i pieprzem i smażyć jeszcze przez 2 minuty.

3. Tak przygotowane grzyby z cebulą należy ostudzić, a następnie bardzo drobno poszatkować.

4. Przygotowany farsz przełożyć do miski i dodać żółtko oraz bułkę tartą, a następnie dokładnie wymieszać.

Ciasto:

1. Do przesianej mąki dodać sól i gorącą wodę z rozpuszczonym w niej masłem. Dokładnie wymieszać, dodać żółtko i połączyć składniki na gładką, miękką masę. Ciasto powinniśmy wyrabiać około 5 minut.

2. Z ciasta uformować kulę i owinąć folią. Odstawić na pół godziny.

Nadziewanie uszek

Ten etap wymaga od nas największej precyzji. Zarezerwujmy sobie na niego około 1,5 godziny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprzyjemnić sobie sklejanie uszek świątecznymi piosenkami!

1. Ciasto podzielić na kilka części. Zostawić na posypanej mąką stolnicy jedną z nich, resztę przykryć ściereczką, aby nie wysychała.

2. Rozwałkować bardzo cienko pierwszą część ciasta (około 1,5-2 mm). Z powstałego placka wycinamy przy użyciu specjalnej foremki lub większego kieliszka (o średnicy 4-5 cm) kółka. Na środek każdego z nich nałożyć po małej porcji grzybowego farszu. UWAGA: starajmy się nie dotykać krawędzi kółek, farsz jest dość tłusty i może nam utrudnić sklejenie uszek.

3. Kółka złożyć na pół i zlepić brzegi (podobnie jak przy pierogach). Następnie zawinąć pierożka wokół palca i zlepić końce.

4. Gotowe uszka wykładamy na posypanym mąką blacie.

5. Gotujemy wodę z solą i łyżką oleju (dzięki temu ciasto się nie rozklei). Uszka wkładamy partiami, staramy się zachować przy tym najwyższą delikatność. Należy je gotować około 2 minut lub 1,5, jeśli ciasto jest bardzo cienkie. Wyławiamy uszka łyżką cedzakową i wykładamy na duży talerz, zwracając uwagę na to, by do siebie nie dotykały.

6. Ugotowanych uszek możemy użyć od razu do barszczu lub je zamrozić. Jeśli chcemy skorzystać z tej drugiej opcji, skropmy je olejem i rozłóżmy na desce. W tej postaci należy włożyć je do zamrażalnika na minimum godzinę. Po tym czasie przerzucić do woreczka i ponownie schować do zamrażalnika.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.