Moskole - przepis. Tradycyjna góralska potrawa nie ma sobie równych, pamiętaj jednak o mleku

Moskole to tradycyjna potrawa kuchni podhalańskiej. Te delikatne ziemniaczane placuszki smakują wybornie i robi się je w mgnieniu oka. Przepis na moskole jest bardzo prosty, jednak ważny jest dodatek zsiadłego mleka - najlepiej, żeby było prawdziwie wiejskie, wtedy moskole wyjdą idealne.

Więcej pysznych przepisów kuchni regionalnej znajdziesz na naszej stronie Gazeta.pl

Moskole to istota kuchni podhalańskiej, która ma być prosta, sycąca i pyszna. Ziemniaczane placuszki z dodatkiem zsiadłego mleka to świetny dodatek do mięs, gulaszu, świetnie smakują podane z bryndzą lub skwarkami. Tradycyjnie, moskole były jedną z dwunastu potraw na wigilijnym stole na Podhalu, więc jeśli chcesz wyruszyć w podróż kulinarną na Podhale, zrób dziś moskole. Nie dość, że są naprawdę pyszne, to zrobisz je w niecałą godzinę. Zapraszamy do przepisu.

Tradycyjne podhalańskie moskole - przepis:

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków 
  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 2 średnie jajka
  • około 180-200 ml zsiadłego mleka (najlepiej z zaufanego, wiejskiego źródła)
  • sól, pieprz, czosnek granulowany

Moskole - sposób wykonania:

  1. Ziemniaki obierz i ugotuj w wodzie z solą. Następnie utłucz lub zmiel ziemniaki (masa musi być jednolita) i pozostaw, by ostygły.
  2. Do ostudzonych ziemniaków dodaj zsiadłe mleko, mąkę, jajka i przyprawy. Całość dokładnie wymieszaj.
  3. Przygotuj stolnicę i oprósz ją mąką. Wyjmij masę na stolnicę i wyrób na elastyczne ciasto. Formuj owalne placuszki o grubości około 2 - 3 cm
  4. Moskole smaż, aż uzyskają złoty kolor na  średnim ogniu, na rozgrzanej patelni z dodatkiem oleju. Możesz również upiec je w piekarniku.

Tak przygotowane moskole podawaj z ulubionymi dodatkami. Ja najbardziej lubię jeść je z dodatkiem masła czosnkowego lub sosu grzybowego. Zrób moskole dziś na obiad, to góralskie danie naprawdę cię zachwyci.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.