Polacy w grudniu składają się z mandarynek. Środek zjadamy, a skórka... No właśnie, jak ją wykorzystać?

Skórki mandarynek wydają się po prostu odpadem, który należy wrzucić do pojemnika na bio. Zanim się ich pozbędziesz, sprawdź, do czego można je wykorzystać. Mamy kilka wskazówek.

Więcej sprawdzonych przepisów najdziesz na naszej stronie Gazeta.pl

Czy są jakieś owoce, które bardziej kojarzą się ze Świętami niż mandarynki? Wiele osób, kupuje je dużo wcześniej, aby już przywołać świąteczną atmosferę. Ale mandarynki, poza tym, że mają pyszny miąższ, mają też skórki, które zwykle wyrzucamy. To błąd! Mandarynkowe skórki można wykorzystać na różne sposoby. Jakie?

Uwaga! Jeśli chcesz wykorzystać skórkę mandarynek w celach spożywczych, wybierz owoce niepryskane szkodliwym dla zdrowia środkiem grzybobójczym (np. imazalilem). Sprawdź informację na opakowaniu w sklepie.

Aromatyczny deser

Zanim zaczniesz obierać mandarynki, zetrzyj ich skórkę na tarce o małych, ale ostrych oczkach. Jeśli korzystasz z obierek, odłóż je najpierw na parapet na całą noc, aby wyschły - łatwiej będzie je ścierać. Otartą skórkę możesz dodać do deserów, kawy lub ciast.

Syrop na kaszel

Startą skórkę mandarynek (raczej w dużych ilościach) można także zasypać cukrem i odstawić na kilka dni, by zrobić domowy syrop na kaszel. Po kilku dniach zlewamy syrop i podajemy po jednej łyżeczce dziennie, by wyleczyć uciążliwy kaszel. Do syropu warto dodać odrobinę tartego imbiru.  

Świąteczne porządki

Przed Świętami większość nad robi generalne porządki. Skórki mandarynek mogą zostać składnikiem domowego, naturalnego płynu do czyszczenia. Wystarczy zebrać je w słoiku i zalać octem, odstawić do wymieszania aromatów. Taką miksturą możemy wytrzeć zatłuszczone blaty czy płytki w kuchni, domyć kubki ze śladami po kawie czy czarnej herbacie lub przetrzeć kuchenkę i mikrofalówkę. Miły zapach i błysk gwarantowane.

Zobacz wideo

Na mrówki i na mruczki

Zapach mandarynek dla nas jest bardzo przyjemny, ale mrówki i koty go nie znoszą. Jeśli masz problem z mrówkami, rozłóż świeże obierki w miejscu, w którym pojawiają się najczęściej. 

A może twój kot kopie ziemię w doniczkach, załatwia się poza kuwetą lub podgryza kable? Rozłóż w tym miejscu (np. w doniczce lub w kącie, który kot wybrał sobie na kibelek) skórki mandarynek. To powinno skutecznie go zniechęcić. 

Neutralizator zapachów

Po smażeniu karpia w kuchni nieładnie pachnie? Do garnka z wodą wrzuć obierki mandarynek, kilka goździków i trochę cynamonu. Przyjemny zapach wypełni cały dom.

Świeże skórki można też włożyć do butów, które wymagają odświeżenia. Obierki "wyciągną" wszystkie nieprzyjemne aromaty. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.