Jak długo moczyć śledzie? Niektórym wystarczy płukanie, inne potrzebują aż 18 godzin

Śledzie to jedna z najpopularniejszych ryb na świątecznych stołach Polaków i bardzo wdzięczna, bo można przygotować ją na tysiące różnych sposobów. Wiele osób decyduje się jednak przyrządzić śledziowe dania w ostatniej chwili, co niekiedy może odbić się czkawką. Śledzie należy bowiem najpierw wymoczyć i nie zawsze wystarczy szybkie płukanie.

Śledzie po kaszubsku, pod pierzynką, po wiejsku, z żurawiną, tatar ze śledzia... Moglibyśmy jeszcze długo tak wymieniać, bo potraw i wariacji na ich temat, w których głównym składnikiem jest właśnie ta ryba, jest cała masa. Niezależnie jednak od tego, co zdecydujecie się przyrządzić czy to na święta, czy to na każdą inną okazję, pamiętajcie o tym, aby śledzie wcześniej odpowiednio przygotować. 

Zobacz wideo Jak przygotować śledzie? Mamy cztery pomysły na świąteczne dania

Ile moczyć śledzie? Czas nie zawsze jest taki sam

Na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakiej formie kupiliście śledzie. Jeżeli zdecydowaliście się na tzw. matiasy (czyli po prostu młode śledzie), mamy dobrą wiadomość - prawdopodobnie właśnie oszczędziliście sobie długich godzin oczekiwania na to, aż ryby będą nadawały się do użycia. Otóż takie śledzie moczy się w wodzie najkrócej. Zwykle wystarczy im kwadrans lub samo opłukanie.

Jeżeli są bardziej słone, powinny wylądować w wodzie na około 1-2 godziny. Pamiętajcie, aby co jakiś czas wymieniać wodę i sprawdzać, czy ich smak już wam odpowiada. Jeżeli nie, ryby należy moczyć dalej do uzyskania pożądanego efektu.

Najbardziej czasochłonne jest natomiast moczenie solonych śledzi z beczki. Taka ryba potrzebuje od 12 do 18 godzin w wodzie. Dlatego dobrze zagospodarujcie sobie czas, jeżeli wybraliście takie śledzie i nie zostawiajcie ich przygotowania na ostatnią chwilę. Podobnie jak w przypadku matiasów, tak i tutaj pamiętajcie o wymianie wody na świeżą i próbowaniu, czy ryby już straciły nieco na słoności.

Jeżeli kupiliście śledzie w całości, przed wymoczeniem powinniście je wypatroszyć. Następnie ryby należy pozostawić w wodzie na kilkanaście godzin, a potem wyfiletować. 

Moczenie śledzi w wodzie to podstawa, ale niektórzy czasem decydują się na jeszcze jeden manewr. Otóż później moczą rybę jeszcze w zimnym mleku lub maślance. Taka ryba staje się delikatniejsza i bardziej krucha. Można wypróbować także mieszanki gazowanej wody mineralnej i octu lub soku z cytryny na koniec moczenia.

Jak pozbyć się zapachu ryby?

Intensywny zapach ryby nie wszyscy traktują obojętnie. W czasie przygotowywania świątecznych potraw raczej nie unikniecie sytuacji, kiedy cała kuchnia przeniknie tą specyficzną wonią. Jak skutecznie się jej pozbyć? 

Zapach ryby z rąk można usunąć, myjąc je np. pastą do zębów, a następnie dokładnie spłukać. Osoby, które nie mają podrażnionej skóry, mogą spróbować metody z pastą z soli. W każdym sposobie ważne jest to, by wymyć dokładnie każdy palec i przestrzenie między palcami. Na koniec, po osuszeniu, można włożyć ręce w ziarna kawy lub w fusy z kawy mielonej. 

Nieprzyjemna woń pozostaje też na przyborach kuchennych. Aby się jej pozbyć, umyjcie dokładnie naczynia wodą i płynem do zmywania, a następnie przetrzyjcie je octem lub sokiem z cytryny. 

Ocet uratuje was też wtedy, kiedy będziecie chcieli usunąć zapach ryby z mieszkania, a samo wietrzenie nie pomoże. Do szklanki wystarczy wlać wodę i dodać 4-5 łyżek octu. Do tego wrzucamy kilka goździków. Po kilku minutach zapach powinien znacznie osłabnąć. Podobnie zadziałają kawałki jabłek obrane ze skórki i ułożone w różnych miejscach w kuchni.

Sprawdźcie też, jak pozbyć się zapachu ryby np. z piekarnika lub mikrofali albo... z samej ryby: 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.