Karp w galarecie - prosty przepis na wigilijny przysmak. Smakuje jak u babci

Karp w galarecie to jedna z obowiązkowych pozycji na wigilijnym stole. Ta potrawa ma zarówno wielu fanów jak i sceptyków, ale nasz przepis na karpia w galarecie sprawi, że zasmakuje on nawet największym niejadkom. Bo kto może oprzeć się pysznej rybie, która smakuje jak u babci?

Więcej przepisów na wigilijne potrawy znajdziesz na naszej stronie Gazeta.pl

Karp w galarecie na polskich stołach gościu już od kilku pokoleń, i kiedy tylko w czasach PRL-u przybył do nas od naszych południowych sąsiadów, szturmem zdobył kubki smakowe Polaków. Karp w galarecie to potrawa naprawdę łatwa w przygotowaniu, a nasz przepis sprawi, że poczujesz smak świąt z tamtych lat. Jak zrobić karpia w galarecie, by smakował jak u babci? Zapraszamy do przepisu.

Karp w galarecie - przepis:

Składniki:

  • karp o wadze ponad 1 kg
  • 2 marchewki
  • korzeń pietruszki
  • pół selera
  • 2-3 cebule
  • masło
  • żelatyna
  • przyprawy (sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe)

Karp w galarecie - sposób przygotowania:

  1. Zacznij od wyfiletowania karpia. Odetnij głowę, ogon i płetwy i podziel mięso na dzwonka. Dzwonka z karpia namocz w mleku, by mięso straciło swój mulisty smak. Możesz także skropić mięso sokiem z cytryny i obłożyć posiekaną cebulą.
  2. Kiedy karp moczy się w mleku, zajmij się przygotowaniem bulionu. Na maśle podsmaż obraną i pokrojoną w talarki włoszczyznę. Na osobnej patelni lub na palniku opal cebulę i całość zalej zimną wodą (mniej więcej 1,5 litra). Dodaj przyprawy - sól, liście laurowe, kilka kulek ziela angielskiego i gotuj, aż warzywa zaczną robić się miękkie.
  3. Kiedy warzywa nieco zmiękły, do wywaru dodaj dzwonka z karpia, a także pozostałe części mięsa - głowę, ogon, płetwy i ości. Gotuj wywar na niewielkim ogniu przez około pół godziny.
  4. Kiedy ryba się ugotuje, delikatnie wyłów mięso przy pomocy łyżki cedzakowej. Wywar dopraw do smaku solą i pieprzem, chwilkę jeszcze gotuj i następnie przecedź. Wywar w smaku powinien być wyrazisty, lekko pikantny. 
  5. W wywarze rozpuść odpowiednią do ilości płynu ilość żelatyny i dokładnie zamieszaj. Dzwonka z karpia ułóż w naczyniu, udekoruj dowolnymi dodatkami np. marchewką z wywaru, groszkiem, ogórkiem konserwowym lub grzybkami marynowanymi i zalej mięso wywarem tak, by karp był zakryty w całości płynem. Naczynie z karpiem włóż do lodówki i schładzaj kilka godzin, aż galareta całkowicie stężeje.

Tak przygotowany karp w galarecie oprócz walorów smakowych ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę - wolno się psuje. Z powodzeniem możesz zrobić karpia w galarecie na kilka dni przed Wigilią, bez obaw, że się zepsuje. Smacznego!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.