Sernik gotowany na herbatnikach. Szybkie ciasto, które zawsze wychodzi (i nie opada)

Sernik gotowany to propozycja nie tylko dla fanów serników, lecz także dla wszystkich, którzy lubią kremowe, delikatne ciasta. Jego zalety są dwie: czas przygotowania - można się zmieścić w godzinę - i to, że wychodzi zawsze. Wystarczy tylko pilnować poniższych zasad.

Więcej przepisów kulinarnych znajdziesz na Gazeta.pl

Sernik baskijski, nowojorski, sernik Oreo, królewski, krakowski, wiedeński... Rodzajów serników jest bardzo dużo i nic dziwnego - to ciasto smakuje prawie wszystkim. Jego popularność podbijają składniki, z których jest przygotowywany. Zazwyczaj zawsze mamy je w kuchni. Niestety mimo pozornej prostoty, wcale nie tak łatwo zrobić idealny sernik. Największym problemem jest to, że wychodzi suchy (i nawet kąpiel wodna nie pomaga) albo opada (co tak naprawdę nie wpływa na jego smak). Sernik potrafi wyjść za kwaśny, łatwo go też przypiec od spodu.

Sernik gotowany - przygotowanie

W tym roku na stole świątecznym może zagościć sernik gotowany. Jego przygotowanie zajmuje mało czasu i jest naprawdę proste. Pilnuj tylko kolejności dodawania składników i nie rozgrzewaj za bardzo palnika (jeśli nie chcesz, żeby wyszedł sernik z... jajecznicą).

Sernik gotowany - przepis

  • 1 kg twarogu półtłustego, dwukrotnie lub trzykrotnie zmielonego (może być twaróg do sernika w wiaderku)
  • kostka masła
  • pół szklanki cukru pudru (ok. 100 g)
  • 4 jajka
  • 2 saszetki budyniu waniliowego bez cukru
  • pół szklanki mleka (ok. 75 ml)
  • laska wanilii
  • 300 g herbatników
  • płatki migdałowe do ozdoby

Polewa:

  • 1/3 szklanki śmietanki 30 proc.
  • tabliczka czekolady mlecznej lub gorzkiej 

W dużym garnku z grubym dnem rozpuść masło z cukrem. Dodaj ziarnka z laski wanilii, samą laskę też możesz wrzucić do garnka, ale nie zapomnij jej wyjąć przed końcem gotowania sernika. Przełóż do garnka ser, wbij jajka i mieszaj, aż składniki się połączą. Możesz delikatnie zwiększyć moc palnika, ale nie przesadź, żeby jajka nie zaczęły się ścinać. Budynie wymieszaj z mlekiem i dolej do masy. Całość powinna być dość gęsta i gładka - jeśli pojawiły się grudki, możesz przez chwilę zmiksować wszystko. 

Żeby zrobić polewę, w garnuszku podgrzej śmietankę z kostkami czekolady. Mieszaj aż do uzyskania gęstej, jednolitej masy.

Sernik gotowany należy schłodzić

Przygotuj formę na ciasto o wymiarach około 28 cm na 23,5 cm. Wyłóż ją papierem do pieczenia. Na dole ułóż herbatniki, następnie wylej na nie masę. Możesz ułożyć dwie warstwy - wtedy wylej połowę masy, na nią połóż herbatniki i zalej resztą masy. Polej ciasto czekoladą roztopioną ze śmietanką. Brzegi obsyp płatkami migdałowymi (opcjonalnie). Odstaw w chłodne miejsce. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.