Więcej świątecznych przepisów znajdziecie na stronie Gazeta.pl.
Podczas przygotowywania ryby po grecku należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie można pominąć ważnego składnika, którym jest koncentrat pomidorowy. To on zagwarantuje rybie apetyczny kolor oraz głęboki smak.
Ponadto przyrządzania ryby po grecku nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Danie powinno bowiem odstać swoje w lodówce (co najmniej kilka godzin, a najlepiej całą noc), aby smaki się "przegryzły".
Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie wiele osób, jest to, jaką rybę najlepiej wybrać do tego dania. Nie ma jednego słusznego sposobu przygotowywania ryby po grecku. Najlepiej jednak będzie smakować, jeśli użyjemy ryby o białym mięsie. Może to więc być np. dorsz, mintaj, morszczuk czy miruna. Odradza się z kolei wybieranie łososia, pangi czy ryby maślanej.
Jak zatem zrobić rybę po grecku? Łatwy przepis znajdziecie poniżej.
Ryba po grecku. Składniki
Ryba po grecku. Sposób przygotowania
Filety nacieramy solą i pieprzem. Obtaczamy je w mące, jajku i bułce tartej. Tak przygotowane ryby smażymy na rozgrzanym oleju.
Przygotowujemy warzywa: cebulę należy pokroić w piórka, pora w półplasterki, a marchewkę, pietruszkę i seler zetrzeć na tarce z grubymi oczkami. Cebulę i pora smażymy do miękkości, dodajemy resztę warzyw oraz liście laurowe i ziele angielskie. Smażymy wszystko razem przez chwilę. Do warzyw dodajemy koncentrat pomidorowy wymieszany z wodą, sól oraz pieprz.
W naczyniu, w którym będziemy robić rybę, układamy najpierw 1/3 warzyw. Na nie kładziemy połowę ryby, a następnie znów warzywa, rybę i ponownie warzywa. Tak przygotowaną potrawę wkładamy do lodówki co najmniej na kilka godzin, aby smaki dobrze się połączyły.
Prawda, że proste? Samo przygotowanie ryby po grecku nie powinno wam zająć więcej niż 30-40 minut, nie jest to więc czasochłonny proces. Pamiętajcie jednak, aby nie rezygnować ze wstawienia potrawy do lodówki - wtedy będziecie mieć pewność, że wasza ryba będzie smakować tak, jak powinna.