Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych
Z pewnością chociaż raz każdy słyszał nazwę ajerkoniak, ale co się za tym kryje? Ajerkoniak domowy to po prostu likier z jajka. Nie wszyscy są pasjonatami tego trunku ze względu na specyficzny zapach, ale jeśli chcesz spróbować likier jajeczny, prosty przepis prezentujemy poniżej.
Zanim przejdziemy do przepisu na likier jajeczny, trzeba będzie wybrać się na małe zakupy. Adwokat-likier nie wymaga dużej liczby składników, pełną listę prezentujemy poniżej.
Likier jajeczny z mlekiem skondensowanym słodzonym czy z cukrem? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy chcemy dodawać cukier, czy nie. Poniższy przepis przewiduje 1,5 szklanki cukru, jest to wystarczająca ilość i nie warto dodatkowo dodawać mleka skondensowanego słodzonego.
Adwokat-likier - co przygotować?
Adwokat jajeczny - ile czasu?
Pomijając zakupy, z pewnością nie jest to zadanie na cały dzień. Na adwokat jajeczny wystarczy zarezerwować sobie około pół godziny. Jak zrobić likier jajeczny? O szczegółach piszemy poniżej.
Polacy uwielbiają prezentować różnego rodzaju nalewki lub wina domowej roboty. Likier jajeczny to także bardzo dobry pomysł na prezent, ale wcześniej warto zorientować się jakie smaki sprawiają radość konkretnej osobie. Buteleczkę z likierem można zwinąć w ładny papier i dodatkowo przewiązać wstążeczką. Nie bez znaczenia jest też sama butelka, im ciekawszy kształt, tym lepiej. Można podarować jedną większą butelkę lub komplet mini buteleczek.
Osoby, które nie mają czasu na domowe wyroby, mogą likier jajeczny kupić. Ile kosztuje butelka likieru? To wydatek rzędu około 25 złotych. Do kompletu można też kupić cukierki o tym samym smaku.
Zobacz też: Tort piernikowy z masą pomarańczowo-serową. Wykwintny przepis na Boże Narodzenie