W Polsce kapustę uprawia się już od ponad tysiąca lat. Była na tyle popularna, że uprawiano ją na terenie całego kraju i spożywano przez cały rok. Dużą popularnością cieszyło się połączenie kapusty z grochem, którą dodatkowo okraszano smalcem lub słoniną i takie właśnie danie było na tyle popularne, że serwowane je na wyjątkowe okazje, takie jak wesela, święta Bożego Narodzenia. W wersji postnej była to też staropolska wielkanocna potrawa.
Kiszona kapusta ma bardzo wiele witamin i minerałów. To doskonałe źródło błonnika pokarmowego oraz bakterii probiotycznych. Reguluje pracę układu pokarmowego i wzmacnia odporność, wspiera też florę jelitową, co może nam się szczególnie przydać w czasie kuracji antybiotykowej. Z kolei groch stanowi dobre źródło białka, dostarcza węglowodanów, a także błonnika, który usprawnia trawienie. I choć po kapustę sięgamy chętnie cały rok, to ta w wersji grochem, w czasie wigilijnej kolacji smakuje naprawdę wyjątkowo. Jak ją przygotować?
Na początku najważniejszym elementem będzie przygotowanie grochu, gdyż musimy moczyć go całą noc w wodzie, a dopiero następnego dnia przygotowujemy danie do końca. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych punktów dzięki, którym nasza potrawa będzie idealna.
Składniki:
Kapustę odciśnij i zachowaj sok. W garnku na oliwie przyrumień posiekaną wcześniej cebulę. Do wszystkie dołóż kapustę, zalej szklanką wody i chwilę podgrzej. Dodaj ziele, pieprz, liście laurowe, nacięte ząbki czosnku i posiekane grzyby. Duś na małym ogniu jakąś godzinę. Odstaw na noc. Na noc namocz też groch zalewając go wodą aż się pokryje. Następnego dnia zagotuj kapustę i dodaj groch. Duś około godziny. Jeżeli w garnku jest dużo płynu, duś kapustę bez przykrywki, a jeśli mało - uzupełnij wodą lub kwaśnym sokiem z kapusty. Wystudź. Kolejnego dnia znów podgrzej i dopraw.
Składniki:
Przygotowanie:
Groch zalej wodą (woda powinna wystawać kilka centymetrów ponad poziom grochu) i odstaw na 10-12 godzin. Po tym czasie wodę odlej, nalej świeżej, dodaj majeranek i gotuj groch na małym ogniu przez około 40-50 minut (aż będzie miękki, może się lekko rozpadać). Po ugotowaniu odcedź. Kapustę przepłucz pod zimną, bieżącą wodą, odciśnij, pokrój drobno. Następnie kapustę przełóż do garnka, zalej szklanką wody, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, kminek i gotuj około godziny, po ugotowaniu odcedź. Cebulę obierz, drobno posiekaj, przesmaż na łyżce masła i dodaj do kapusty. Ugotowaną kapustę wymieszaj z miękkim grochem, dodaj łyżkę masła, dopraw do smaku.
Składniki:
Przygotowanie:
Kapustę przełóż do dużego garnka. Dodaj liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego i odrobinę wody. Ugotuj kapustę do miękkości na wolnym ogniu. Groch ugotuj w osolonej wodzie w oddzielnym garnku. Musi być miękki, ale nie rozpadać się. Połącz kapustę z grochem. Cebulę pokrój w cienkie piórka. Podsmaż na smalcu aż się zeszkli. Dodaj do kapusty. Przypraw kapustę z grochem majerankiem, solą i pieprzem. Kapusta najlepiej smakuje na drugi dzień.
Zobacz też: Zupa borowikowa. Przepis na pyszną i aromatyczną zupę z makaronem i zupę krem