18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Hot toddy - rozgrzewający napój alkoholowy. Jak go zrobić?

Hot toddy nazywany jest inaczej ''hot tottie'' lub 'hot whiskey''. Jest popularnym na Wyspach Brytyjskich ciepłym drinkiem robionym na bazie whisky lub whiskey. Postrzega się go też jako dobry lek na przeziębienie.

Hot toddy. Co to jest?

Czemu warto zrobić sobie hot toddy? Co to jest? Ten ciepły drink może być doskonałą alternatywą dla grzanego wina czy piwa. Składa się przede wszystkim z mocnego alkoholu, którym jest whisky lub whiskey. Alternatywnym wyborem bywa rum lub brandy. Trunek łączony jest z ciepłą wodą lub herbatą i przyprawiamy cukrem i miodem. Czasem dodaje się do niego cytrynę

Hot toddy - inspiracje

Jak jeszcze można przygotować hot toddy? Inspiracje bywają bardzo różne. Wiele z nich znajdziemy w Internecie. Generalnie ten ciepły drink ma rozgrzewać i być doskonałym trunkiem na chłodne jesienne i mroźne zimowe wieczory. Jako dodatek mogą więc służyć wszystkie składniki, które rozgrzewająco wpływają na nasz organizm. Bywa więc, że do hot toddy dodaje się cynamon, anyż lub goździki. 

Zobacz wideo Recykling w wersji 2.0. Drinki w skorupie po cytrynie

Hot toddy z alkoholem. Jaki wybrać?

Hot toddy z alkoholem może być wspaniałym gorącym drinkiem o tyle, o ile zachowamy właściwe proporcje. Nie bez znaczenia jest też to, abyśmy wybrali odpowiedni trunek. No właśnie: whisky czy whiskey? Jeśli drink ma być w wersji irlandzkiej, to zdecydowanie będzie to whiskey. Od whisky odróżnia się ona nie tylko jedną literką w nazwie, ale i brakiem wcześniejszego wędzenia jęczmienia w torfowym dynie. Co do zasady może to jednak być też bourbon, rum lub brandy. Spotyka się nawet przepisy z tequilą lub koniakiem. 

Jak zrobić hot toddy? Przepis na ciepłego drinka

Jak zrobić hot toddy? Przepis w najprostszej wersji jest niebywale szybki w wykonaniu. Wystarczy zgromadzić:

 • 25 ml whiskey lub innego alkoholu
 • 3 łyżeczki soku z cytryny
 • łyżeczkę miodu
 • szklankę wody
 • przyprawy wg uznania (cynamon, goździki, inne)

Przygotowanie rozpoczynamy zagotowaniem wody z cynamonem czy goździkami. W chwilę po zdjęciu z kuchenki dodajemy alkohol, sok z cytryny i miód. Teraz drink wymaga już tylko wymieszania poszczególnych składników.

Jak zrobić hot toddy z syropem z herbaty korzennej?

Jak zrobić hot toddy w prawdziwie irlandzkim stylu? Potrzebny będzie do tego syrop z herbaty korzennej. Do zrobienia większej ilości płynu potrzeba: 

 • 0,4 l wody
 • 0,1 l miodu
 • 0,5 kg białego cukru
 • skórka z pomarańczy
 • goździki (10 szt.)
 • anyż (gwiazdka)
 • cynamon (3 laski)
 • korzeń imbiru

Całość przygotowuje się poprzez wlanie do rondla wody i wrzucenie do niego przypraw. Gotujemy tak, aby przygotować napar na małym ogniu. Nie może dojść do wrzenia płynu. Dodajemy cukier i miód, przestudzamy. Następnie przelewamy do butelki i gotowe. Idealny dodatek do hot toddy.

Hot toddy na przeziębienie. Jak działa?

Hot toddy na przeziębienie? Gorący drink uchodzi za rozgrzewający napój sprzyjający zdrowieniu. Zwłaszcza na wczesnym etapie choroby potrafi bardzo pomóc. Dzięki niemu podnosi się temperatura ciała i zwiększa pocenie się. Miód ma korzystny wpływ na zwalczanie kaszlu, przyprawy zaś działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.  

Zobacz też: Margarita truskawkowa - przepis na orzeźwiający drink na lato [wersja z alkoholem lub bez]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.