Jak zagęścić sos? To wcale nie jest trudne i można to zrobić aż na siedem sposobów

Jak zagęścić sos? Jeśli nawet tylko od czasu do czasu zaglądacie do kuchni, jest duża szansa, że choć raz się nad tym zastanawialiście. Każdemu się przecież może zdarzyć, że sos wyjdzie za rzadki? Przede wszystkim nie panikować! Jest aż siedem sposobów na to, żeby zagęścić sos.

Więcej porad kulinarnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Jak zagęścić sos? Sposób pierwszy: mąką

Zastanawiacie się, jak zagęścić sos mąką? To jedna z najpopularniejszych metod, więc nie ma możliwości, żeby była trudna. Oto jak to zrobić. Wystarczy łyżkę mąki wymieszać z odrobiną sosu, który przyrządzamy i wymieszać. Następnie taką mieszankę dodać do głównego naczynia z sosem. Pamiętajcie, aby nie robić tego za szybko i podczas wlewania cały czas mieszać.

Zobacz wideo Osad z herbaty? Plamy z sosu? Usuniesz je dzięki produktowi, który masz w kuchni

Jak zagęścić sos? Sposób drugi: zasmażką

W ratowaniu zbyt rzadkiego sosu świetnie sprawdzi się też zasmażka. Aby ją zrobić, należy rozgrzać na patelni lub w rondelku łyżkę masła, dodać do niej łyżkę mąki i podsmażać do momentu, aż mąka się zarumieni. Mieszamy z odrobiną sosu, a potem dolewamy do reszty.

Jak przygotować sos czosnkowy dla dziecka?Jak zrobić sos czosnkowy? Jedna łyżeczka przyprawy zamieni go w perfekcję

Jak zagęścić sos? Sposób trzeci: nabiałem

Do zagęszczenia sosu przydadzą się też produkty mleczne, np. śmietana, jogurt naturalny lub mascarpone albo serek topiony. Dwa ostatnie przed wymieszaniem należy pokroić na mniejsze kawałki, dodać odrobinę sosu, wymieszać i następnie wlać do reszty.

W przypadku śmietany czy jogurtu powinna wystarczyć łyżka tych produktów wymieszana z jedną lub dwiema łyżkami sosu. Mieszamy razem i dodajemy do głównego naczynia.

Jak zagęścić sos? Sposób czwarty: masło

Do przygotowywanego sosu można dodać też łyżkę lub dwie masła. Należy jednak pamiętać, że taki dodatek spowoduje, że sos będzie bardziej kremowy.

Jak zagęścić sos? Sposób piąty: żółtko

Delikatne sosy można spróbować zagęścić roztrzepanym żółtkiem. Następnie należy je powoli przelać do sosu, ale lepiej, żeby akurat się nie gotował, bo ryzykujemy zważeniem i z próby ratowania rzadkiego sosu nic nie będzie.

PizzaJak zrobić sos pomidorowy do pizzy? Jeden składnik doda mu głębi

Jak zagęścić sos? Sposób szósty: zredukować

Chwilę to trwa, ale jest bardzo dobrym sposobem. Redukcja to nic innego, jak odparowywanie nadmiaru wody. Powinno trwać tak długo, aż sos uzyska taką gęstość, na jakiej nam zależy. Jednak w czasie gotowania, które ma doprowadzić do redukcji sosu, należy pamiętać, aby cały czas mieszać sos. W innym razie może się przypalić.

KrewetkiNajlepszy sos do krewetek. Potrzebujesz tylko kilku składników

Jak zagęścić sos? Sposób siódmy: zmiksować

Jeżeli przygotowujemy sos owocowy lub warzywny, np. z pomidorów, powinniśmy go zmiksować. Dzięki temu sos się zagęści. Jeżeli wyjdzie za rzadki, można np. sięgnąć po metodę z mąką. 

Więcej o: