Rosół - przepis na najlepszy na świecie. Ten wyjątkowy składnik wzmocni jego smak

Rosół to król polskich stołów. Staranna kompozycja mięs, warzyw i przypraw daje niepowtarzalny smak, który pomaga na smutki, troski i przeziębienie. Jak zrobić idealny rosół? Kluczowe jest oczywiście mięso, ale pewien dodatek nada daniu nowego charakteru. Masz jabłko? Twój rosół będzie nieziemski.

Więcej obiadowych inspiracji znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Rosół pojawia się na naszych stołach podczas ważnych uroczystości oraz jako rozgrzewający niedzielny obiad czy posiłek na wzmocnienie podczas przeziębienia i niestrawności. Jego smak i aromat kojarzy nam się z rodzinnym domem i sprawia, że na sercu od razu robi się cieplej. Najważniejsze w rosole jest oczywiście mięso - najczęściej dwa rodzaje, oraz starannie dobrane warzywa i przyprawy. Mało kto wie, że idealnym dodatkiem do rosołu jest... jabłko. Ten dodatek pięknie podkreśli kolor, sprawi, że rosół nie będzie mętny, a dodatkowo nada mu charakterystyczny smak. Wypróbuj nasz przepis na idealny rosół, gwarantujemy, że będzie intensywny, aromatyczny i wcale nie będzie smakował owocowo.

Rosół - przepis:

Składniki:

  • pół kurczaka wiejskiego
  • ok. 1 kg wołowiny (szponder będzie idealny)
  • kawałek indyka (skrzydło)
  • włoszczyzna - 2 pietruszki, 3 marchewki, por, połowa selera, 3 cebule
  • 1 jabłko
  • opcjonalnie kilka suszonych grzybków
  • przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, suszony lubczyk, szczypta kurkumy
  • natka pietruszki do dekoracji
  • makaron lub kołduny do podania

Rosół - sposób wykonania:

Jak wiadomo, by rosół był idealny (i nie był mętny) potrzebny jest czas. Gotowanie na wolnym ogniu zapewni sukces w przygotowaniu tego dania. Podobnie jak zimna woda. Mięso zalewamy ZIMNĄ wodą. Te dwa sposoby musi znać każda gospodyni. Zatem zacznijmy gotować nasz pyszny rosół.

  1. Mięso opłucz pod zimną wodą i przełóż do garnka. Zalej ze zimną wodą i włącz ogień. Poczekaj, aż zbiorą się szumowiny i dokładnie zbierz je sitkiem. Następnie dodaj kilka listków laurowych, kilka kulek ziela oraz obraną i pokrojoną włoszczyznę (na razie bez cebuli).
  2. Cebule przekrój na pół (nie obieraj jej, łupiny nadadzą daniu piękny kolor) i przypiecz na palniku lub suchej patelni. Dodaj do gotującego się wywaru, zmniejsz ogień, przykryj pokrywką i... czekaj. Rosół powinien gotować się bardzo wolna, ma zaledwie "mrugać". Po godzinie gotowania dodaj umyte i nieobrane jabłko i daj rosołowi mrugać. Mój zazwyczaj potrzebuje około 3-4 godzin wolnego gotowania.
  3. W międzyczasie  przygotuj makaron lub kołduny. W tym tekście podpowiadamy jak zrobić najlepsze kołduny.
  4. Kiedy rosół gotuje się już odpowiednio długo, należy go doprawić do smaku solą, pieprzem i w razie potrzeby odrobiną kurkumy. Przed podaniem wyjmij jabłko, łupiny cebuli i włoszczyznę. Rosół podawaj gorący z dodatkiem pokrojonej marchewki i posiekanej natki.

Rosół smakuje zawsze wspaniale, a ten z naszego przepisu z pewnością przypadnie do gustu twojej rodzinie. Zrób go już dziś i ciesz się rozgrzewającym, esencjonalnym rosołem.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.