Bigos - przepis na smak polskiej tradycji. Wyjdzie jeszcze lepszy, gdy dodasz ten składnik

Bigos to prawdziwy król polskich stołów, który pojawia się regularnie przy okazji różnych świąt i uroczystości. 20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Bigosu, z tej okazji mamy dla was przepis na najlepszy bigos. Dodaj kieliszek koniaku i ciesz się wyjątkowym smakiem

Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

20 stycznia to święto wszystkich miłośników tradycyjnej, polskiej kuchni. Na tę datę przypada Światowy Dzień Bigosu, i z racji tego arcyważnego święta mamy dla was sprawdzony przepis na bigos. Jak przygotować ten klasyk, by jego smak był jeszcze głębszy? Kieliszek koniaku załatwi sprawę.

Bigos - przepis:

Potrzebne składniki:

  • 300 g wieprzowiny (karkówka albo łopatka)
  • 300 g wołowiny
  • 250 - 300 g porządnej, podsuszonej kiełbasy
  • 1 kg kiszonej kapusty (lub więcej, jeśli wolisz więcej kapusty niż mięsa)
  • 2 żółte cebule
  • kilka suszonych śliwek
  • garść suszonych grzybów (najlepiej borowików)
  • ok. 70 ml koniaku
  • 2,5 szklanki bulionu
  • przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, kminek

Bigos - sposób przygotowania:

  1. W sporym garnku rozgrzej olej i dodaj posiekaną cebulę. Kiedy się zeszkli, dodaj pokrojone w kostkę mięso i podsmaż je, aż włókna się zamkną. Następnie zalej mięso gorącym bulionem.
  2. Suszone grzyby skrusz w rękach i dodaj do garnka. Dodaj kilka kulek ziela angielskiego i 5 listków laurowych. Zmniejsz ogień, przykryj garnek i gotuj przez 40 minut na średnim ogniu.
  3. Kiszoną kapustę odciśnij z nadmiaru soku, przesiekaj ją na desce i dodaj do mięsa. Kapusty wcześniej nie płucz, żeby nie stracić kwaśnego smaku bigosu. Wrzuć przesiekaną kapustę do garnka, dodaj płaską łyżkę majeranku i płaską łyżeczkę kminku. Zamieszaj zawartość garnka i przykryj go przykrywką. Gotuj na średnim ogniu jeszcze 10 minut.
  4. Kiełbasę pokrój i dodaj do bigosu (nie musisz jej wcześniej podsmażać) i dokładnie całość zamieszaj. Dodaj suszone śliwki (wcześniej je pokrój) oraz wlej koniak. Zamieszaj całość i gotuj na wolnym ogniu przez godzinę. Nie przykrywaj garnka, by nadmiar płynu odparował. Pod koniec gotowania dopraw bigos do smaku solą i pieprzem. Opcjonalnie możesz dodać łyżkę koncentratu pomidorowego.

Tak przygotowany bigos jest pyszny już pierwszego dnia, jeśli jednak chcesz dodać potrawie wyrazistego charakteru, z powodzeniem możesz "warzyć" bigos kilka dni. Każdego dnia zagotuj zimny bigos, potrzymaj 5 minut na ogniu i ostudź. Tę czynność powtarzaj do pięciu dni. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA