Pączki z wątróbką i parmezanem - przepis na przekąskę w staropolskim stylu. Magda Gessler dodaje ważny składnik

Pączki z wątróbką i parmezanem to wyśmienita wariacja na temat znanych przekąsek karnawałowych. Ten staropolski przepis przeżywa swój renesans i warto go wypróbować i zaskoczyć się delikatnym smakiem. Przepis na te wytrawne pączki z wątróbką jest łatwy, a Magda Gessler wzbogaca go kieliszkiem koniaku.

Więcej przepisów na staropolskie przekąski znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Pączki z wątróbką oprószone startym parmezanem to prawdziwy rarytas wśród drożdżowych przekąsek. Ich aksamitny i delikatny farsz to bardzo ciekawa odmiana od znanych wszystkim dżemów owocowych, marmolad i kremów czekoladowych. Wytrawne pączki z wątróbką cieszyły się wielką popularnością na polskich stołach już ponad 150 lat temu, a my dziś odświeżymy ten smak. Ważnym dodatkiem do puszystego farszu z wątróbki jest koniak - Magda Gessler w ten sposób podbija jego smak. Zapraszamy do przepisu, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Pączki z wątróbką i parmezanem - przepis:

Potrzebne składniki:

  • ok. 100 g mąki pszennej (typ 450 lub 500)
  • 450 ml mleka
  • 60 g świeżych drożdży
  • 80 g cukru
  • 2/3 szklanki oleju
  • 2 jajka i 3 żółtka
  • opcjonalnie 1 łyżka spirytusu

Farsz:

  • ok. 40 dag wątróbki (drobiowa będzie nieco delikatniejsza, ale możesz użyć także wieprzowej)
  • 1 żółta cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • kieliszek koniaku - ok 50-70 ml
  • sól, pieprz
  • świeża natka pietruszki

Ponadto - kawałek parmezanu do obsypania gorących pączków.

Pączki z wątróbką i parmenaznem - sposób wykonania:

  1. Przygotowanie tych wyjątkowych pączków zacznij oczywiście od rozczynu. Do miski wkrusz drożdże, rozetrzyj je z  płaską łyżką cukru, wsyp trochę mąki i wlej szklankę mleka. Dokładnie zamieszaj i odstaw, by drożdże zaczęły pracować (mleko musi być w temperaturze pokojowej).
  2. Do większej miski przesiej mąkę, dodaj jajka i żółtka oraz resztę mleka, a także pozostałą część cukru i ostrożnie wlewaj rozczyn. Podczas wlewania całość mieszaj ręką, bądź drewnianą szpatułką, na końcu dodaj olej. Zacznij wyrabiać ciasto. Kiedy będzie już łatwo odchodzić od ręki, przykryj miskę ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Ciasto drożdżowe na pączki powinno co najmniej podwoić swoją objętość.
  3. Gdy twoje ciasto drożdżowe rośnie, przygotuj delikatny farsz z wątróbki. Wątróbki dokładnie oczyść i osusz ręcznikiem. Możesz pokroić je na mniejsze kawałki. Cebulę posiekaj i podsmaż. Kiedy cebula się zeszkli, dodaj wątróbkę. Gdy wątróbka już się poddusi, dopraw do smaku solą i pieprzem. Następnie odstaw do ostygnięcia. 
  4. Ostudzoną wątróbkę zmiel w maszynce o grubych oczkach. Dodaj do niej przeciśnięty przez praskę czosnek, drobno posiekaną natkę pietruszki i wlej kieliszek koniaku, dopraw przyprawami, jeśli uważasz, że to konieczne. Całość dokładnie wyrób rękami tak jak pasztet. Farsz powinien mieć lekką i delikatną konsystencję.
  5. Kiedy twoje ciasto drożdżowe już pięknie wyrosło, odrywaj z niego kulki i nadziewaj farszem z wątróbki. Szczelnie zalep pączki i ułóż je na drewnianej desce oprószonej mąką, by jeszcze delikatnie wyrosły (20 minut powinno wystarczyć).
  6. Przygotuj rondel lub szeroki garnek i rozgrzej w nim olej (ewentualnie smalec) i smaż pączki na piękny, rumiany kolor z obu stron. Gotowe pączki połóż na ręczniku papierowym, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Ciepłe pączki z wątróbką obsyp startym parmezanem.

Staropolskie pączki z wątróbką i parmezanem to istny rarytas. Koniecznie wypróbuj ten przepis i zaskocz swoich bliskich tym niezwykłym smakiem. Smacznego!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA