Więcej porad kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej
Już niedługo tłusty czwartek, a to oznacza jedno: czas na zajadanie się pączkami. Co lepiej zrobić - usmażyć własne czy kupić je w cukierni? Na tegoroczne ceny przysmaków w piekarniach i cukierniach jeszcze czekamy (choć cukiernicy zapowiadają wprost, że w tłusty czwartek pączki będą droższe niż rok temu), ale już teraz pomożemy wam oszacować koszt samodzielnego przygotowania porcji domowych pączków.
Do przygotowania domowych pączków wykorzystujemy zwykle mąkę pszenną, drożdże, żółtka, masło, cukier puder, olej roślinny oraz dżem. Korzystając z ogólnodostępnych cenników sklepów internetowych z żywnością, oszacowaliśmy koszt poszczególnych składników.
Przedstawiamy zarówno ceny produktów według przepisu, jak i koszt zakupów, których musimy dokonać w sklepie.
Te składniki wystarczą nam na około 12 domowych pączków.
Za składniki zakupione do smażenia pączków zapłacimy około 36 zł i 40 groszy. Za faktycznie wykorzystane produkty, według powyższego przepisu zapłacimy około 22 zł i 21 groszy. Oznacza to, że jeden pączek będzie nas kosztował około 1 zł 85 groszy.
Należy oczywiście pamiętać, że w przygotowanie pączków należy włożyć także własny czas, energię, a także koszt zużycia mediów. Opłata za prąd lub gaz w tej sytuacji będzie symboliczna, ale na zrobienie pączków trzeba poświęcić także własny czas i siłę. Dla niektórych może to być świetna zabawa, dla kogoś innego - niezbyt przyjemne zadanie.
Każdy musi więc odpowiedzieć sobie na pytanie sam - czy lepiej podejść do cukierni i zapłacić za słodkości zgodnie z cennikiem, czy przygotować pączki własnym sumptem.
A wy planujecie zrobić własne pączki czy kupić je w cukierni?